Božkov Tuzemský klepe na dveře klubu největších světových značek

Tuzemák Božkov Tuzemský z produkce společnosti Stock Plzeň – Božkov bude v letošním roce pravděpodobně atakovat magickou hranici prodeje 9 milionů litrů, která je vstupenkou do elitní společnosti nejprodávanějších lihovin na světě. Takzvaný Klub milionářů vyhlašuje každoročně v červenci renomovaný b...

Cílená propagace v Plzni

Tuzemák Božkov Tuzemský z produkce společnosti Stock Plzeň – Božkov bude v letošním roce pravděpodobně atakovat magickou hranici prodeje 9 milionů litrů, která je vstupenkou do elitní společnosti nejprodávanějších lihovin na světě. Takzvaný Klub milionářů vyhlašuje každoročně v červenci renomovaný britský časopis Drinks International. Do klubu se dostanou pouze značky, kterých se v období jednoho kalendářního roku prodá nejméně 1 milion devítilitrových kartonů (obvyklé počítání prodeje lihovin v anglosaském světě).
Protože žebříček sleduje absolutní objem prodejů, bodují v něm především značky z velkých států nebo s výrazným exportem mimo svoji domovinu. Jak je možné, že na brány klubu klepe značka z tak malé země, jakou je Česká republika? Božkov Tuzemský zažívá v posledních několika letech nebývalou renesanci. Jedná se zřejmě o „truc podnik“ českých konzumentů. Poté, co EU zakázala používat u našeho tuzemáku označení rum český národ zareagoval po svém a začal svůj oblíbený nápoj bránit. A právě Božkov Tuzemský je díky tradici a kvalitě mezi tuzemáky naprostým hegemonem. Božkov Tuzemský se ve Stocku Plzeň vyrábí již přes 60 let. Jeho základními ingrediencemi jsou nejjemnější líh, měkká plzeňská voda, cukerný sirup a karamelový kulér. Tajemství nenapodobitelné chuti tkví ve speciální kompozici rumových ingredienci a ležení, díky němuž získává vyváženou chuť a příjemnou zlatohnědou barvu. „Každý měsíc dostáváme desítky dopisů či mailů s příběhy a pochvalami milovníků Božkova Tuzemského. I to svědčí o jeho oblibě. Pokud se prodeje budou vyvíjet tak příznivě, jako doposud, věřím, že se Božkov Tuzemský v příštím roce v milionářském hodnocení objeví,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík.
Letos se do této prestižní skupiny prosadilo na základě prodejů za rok 2009 celkem 161 značek lihovin. Nejvíce zastoupeny jsou whisky (46 značek), vodky (43), následované pro nás exotickými východoasijskými pálenkami soju/sochu (většinou se vyrábí z rýže, ale i brambor a dalších surovin) se 14 reprezentanty.
Božkov Tuzemský s tradiční plachetnicí nejprodávanější značkou v České republice, když zaujímá první pozici v obou segmentech trhu, tedy v gastronomii (on trade) i v maloobchodě (off trade). Podle údajů agentury MEMRB Retail Tracking, která mapuje prodeje v maloobchodní síti, činil tržní podíl Božkova Tuzemského k pololetí letošního roku 9,2 %, přičemž na druhé příčce figuroval Fernet Stock se 7,9 %. Obdobně v gastrosektoru zaujímal Božkov Tuzemský podle pravidelného průzkumu agentury Data Servis Božkov Tuzemský ke konci června první pozici s podílem 9,8 %.
Celá kategorie tuzemáků v současnosti tvoří zhruba pětinu českého trhu lihovin. Přitom na přelomu milénia mnozí prorokovali tomuto segmentu ústup z pozic pod tlakem zahraniční konkurence. V roce 2003 se navíc všechny tuzemské rumy musely přejmenovat kvůli předpisům Evropské unie. Podle nich mohou nést označení rum pouze výrobky z destilátu z cukrové třtiny, zatímco tradiční české tuzemáky se vyrábějí z obilného či bramborového lihu. Pro tehdejší Rum Božkov to znamenalo změnu názvu na Božkov Tuzemský. Místo poklesu ale následovalo naopak oživení podpořené také módní vlnou takzvaných retrodrinků. V českých hospůdkách se po letech znovu objevily skoro zapomenuté kombinace jako Čert (Božkov Tuzemský + Božkov Griotte) nebo Rudý Kladivo (Božkov Tuzemský + Fernet Stock + červené víno). Stálicí zůstává využití Božkova Tuzemského v grogu a při pečení.
Tuzemák vznikl koncem 19. století v Rakousku-Uhersku jako náhražka pravého třtinového rumu z Karibiku, ale ve středoevropském regionu svůj vzor zcela převálcoval. Místní likérníci hledali způsob, jak za použití domácích surovin a vhodných aromat vyrobit nápoj připomínající velmi drahé zámořské rumy. Tuzemáky se vedle České republiky dodnes pijí také v Maďarsku, v Rakousku, na Slovensku a v zemích bývalé Jugoslávie.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 16.09.2010 07:09



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka