Brdské obce v kraji mají požadavky za 1,9 miliardy

Čtrnáct brdských obcí v Plzeňském kraji má plány na zlepšení života svých lidí za bezmála 1,9 miliardy korun. Mezi 242 požadavky, které jednotlivé obce pro vládu sepsaly a předaly na krajský úřad, jednoznačně vede budování infrastruktury - stavby vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod, opravy místních komunikací či obecních budov a tvorba územních plánů.

Cílená propagace v Plzni

Čtrnáct brdských obcí v Plzeňském kraji má plány na zlepšení života svých lidí za bezmála 1,9 miliardy korun. Mezi 242 požadavky, které jednotlivé obce pro vládu sepsaly a předaly na krajský úřad, jednoznačně vede budování infrastruktury - stavby vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod, opravy místních komunikací či obecních budov a tvorba územních plánů, řekl vedoucí odboru regionálního rozvoje krajského úřadu Miloslav Michalec. Ministerstvo financí mělo seznamy požadavků obcí Plzeňského a Středočeského kraje dostat do včerejší půlnoci.
Vláda hodlá investovat peníze do zaostalého regionu, který se dostal do širšího podvědomí lidí až kvůli uvažované stavbě americké radarové základny ve vojenském újezdu Brdy. Má se tam investovat zhruba miliarda korun - ministerstvo financí by mělo vyčlenit až 250 milionů, zbytek by měl být mimo jiné z evropských fondů. Peníze podle slibu politiků do oblasti přijdou bez ohledu na to, zda tam nakonec americký radar bude stát nebo ne. Řadě míst zcela chybí základní infrastruktura. Mnohé obce nemají ani územní plány a jejich vypracování představuje i několikanásobky ročního obecního rozpočtu.
Obce ke svým plánům také uváděly, jak jsou daleko s jejich realizací. "Odhadem jen asi desetina těch požadavků je ve fázi projektu, naprostá většina jsou jen záměry bez dalšího rozpracování," řekl Michalec. Krajský úřad k jednotlivým plánům připsal, zda je možné na ně čerpat nějaké peníze z krajských dotačních programů. Některé projekty by bylo možné spolufinancovat z programů na obnovu a stabilizaci venkova, na stavbu víceúčelových hřišť, na péči o památky a na životní prostředí. O krajské peníze se ale v těchto programech neucházejí jen obce z Brdska, ale z celého regionu.
Nejvíce požadavků s největšími náklady podaly Strašice a Spálené Poříčí, dohromady za skoro půl miliardy korun. "Až mě samotného překvapilo, kolik to v dnešních cenách dělá peněz," poznamenal starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. I tam převládá budování infrastruktury. "Pro nás je také nesmírně důležité například vyřešení problému s rybníkem Hvížďalkou - nutně potřebuje zabezpečení a aspoň částečně odbahnění," vysvětlil. Do rybníka nad městem se stékají brdské potoky a při povodních přetéká a hrozí protržením a záplavami. Poříčí by také rádo získalo peníze i na cyklostezky, které by spojily Plzeňsko a Brdy. Město by uvítalo investici státu na zvýšení přepravní rychlosti na lokální železniční trati z Rokycan do Nezvěstic.
Obce, které svoje požadavky pro vládu sepsaly, nežádají kromě vodovodů a kanalizací peníze na nová zařízení nebo stavby. Chtějí jen opravit svůj majetek, na který se jim nedostává peníze. Jsou třeba na nutné opravy obecních škol a školek nebo na chodníky. Některé radnice by si přály investovat do protipovodňových opatření, do oprav obecního rozhlasu, hřbitovní zdi nebo kapličky. "Jsou to základní peníze pro zanedbaný venkov, nikdo nežádá o peníze na nový akvapark," doplnil Čížek.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
19.10.2007 09:15



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka