Buddhisté v Plzni oslavují desetileté výročí

Již desátým rokem funguje v Plzni buddhistické centrum, které u příležitosti svého výročí připravilo pro veřejnost sérii přednášek a projekcí v rámci projektu BUDDHISMUS NA ZÁPADĚ – 10 LET BUDDHISMU DIAMANTOVÉ CESTY V PLZNI. „Rádi bychom prezentovali tibetský buddhismus v jeho současné formě, v...

Jarní servisní akce AUTO CB

Již desátým rokem funguje v Plzni buddhistické centrum, které u příležitosti svého výročí připravilo pro veřejnost sérii přednášek a projekcí v rámci projektu BUDDHISMUS NA ZÁPADĚ – 10 LET BUDDHISMU DIAMANTOVÉ CESTY V PLZNI.
„Rádi bychom prezentovali tibetský buddhismus v jeho současné formě, v jaké byl přenesen na Západ. Naší činností se snažíme obohatit kulturní a duchovní rozhled obyvatel i návštěvníků města Plzně,“ říká Michaela Píchová, zástupkyně buddhistického centra.
Oslavy desetiletého výročí zahájí přednáška cestujícího učitele Jakuba Kadlece na téma „Buddhismus v dnešním světě“, která se uskuteční dnes od 19.00 hodin v prostorách kavárny Vídeňka (nám. Republiky 21).

Ve dnech 8. – 10. června 2008 od 18.00 do 20.00 hodin pak bude buddhistické centrum v Úslavské ulici 75 v Plzni přístupné všem zájemcům během Dnů otevřených dveří. Lidé, kteří centrum navštíví, si budou moci prohlédnout meditační místnost, tzv. gompu, kde se buddhisté schází k pravidelným meditacím, případně vyzkoušet buddhistickou meditaci. Na programu je rovněž projekce dokumentu „Odkaz Tibetu“ zachycující stejnojmennou výstavu, kterou v loňském roce navštívilo v Západočeském muzeu v Plzni 5 136 lidí. Po celou dobu návštěvy se hostům budou věnovat buddhisté z plzeňského centra.

O tom, co je to buddhismus, kdo byl historický Buddha Šákjámuni se Plzeňané mohou seznámit rovněž prostřednictvím informačních panelů, které jsou umístěny ve Smetanových sadech.

Buddhistické centrum v Plzni vzniklo 5. února 1998 a již deset let otevírá bohatství Buddhových nauk všem obyvatelům a návštěvníkům města Plzně. V roce 2003 bylo založeno občanské sdružení Buddhistické centrum Plzeň, které patří mezi další centra buddhismu Diamantové cesty linie Karma Kagjü v České republice. Jedná se o společenství více než 50 meditačních center a skupin, v nichž se praktikování tibetského buddhismu zabývá několik set lidí.
„Styl, který je propagujeme, je čistě laický, založený na idealismu a spolupráci, nikoliv na náboženské hierarchii a omezeních jako je celibát nebo speciální strava, která se používají v klášterech. To znamená, že se narozdíl od buddhistických mnichů v klášterech nevydělujeme ze společnosti, ale naopak se učíme praktičtěji fungovat v samotném středu společnosti,“ říká Michaela Píchová.

V buddhistickém centru se pravidelně schází téměř padesát příznivců tohoto učení. Většinu z nich tvoří studenti, najdete tu však rovněž zdravotní sestry a bratry, ekonomy, realitního makléře, reklamního grafika nebo truhláře v rozmezí 18 – 55 let. „Každý se věnuje běžným životní potřebám a k tomu je buddhistou - studuje buddhistická učení a medituje,“ vysvětluje Michaela Píchová.

Podle Píchové meditace a pochopení učení vede k nalezení a udržení opravdového trvalého štěstí. Člověk poté mnohem účinněji může přinášet opravdový užitek svému okolí.

Buddhistické učení školy Karma Kagjü pocházejí od historického Buddhy Šákjamuniho a již dva půl tisíce let je v nepřerušené linii předáváno z učitele na žáka. Buddhismus, který v sobě zahrnuje prvky náboženství, filozofie i psychologie, přináší informace o podstatě mysli a konkrétní metody umožňující podstatu mysli trvale prožívat.

Buddhismus Diamantové cesty bývá považován za nejvyšší učení, které historický Buddha předal. Diamantová cesta je určena samostatným a nezávislým lidem s nadbytkem energie, kteří nevidí Buddhu jako nějakou vyšší bytost, ale jako člověka, který vykonal určitou práci a rozvinul svůj veškerý lidský potenciál. Právě díky tomu, že v sobě tento směr nezahrnuje žádnou víru či dogmata, bývá velmi oblíbený u lidí ze Západu.

Do České republiky se buddhismus Diamantové cesty dostal v roce 1994 díky aktivitě dánského učitele buddhismu lamy Oleho Nydahla. Ten je jedním z mála lidí ze Západu, kteří získali kompletní oprávnění učitele meditací v tradici tibetského buddhismu. Na konci šedesátých let minulého století odjel lama Ole Nydahl se svou ženou Hannah na svatební cestu do Nepálu. Zde mladí manželé potkali 16. Karmapu, hlavu linie Karma Kagjü, a stali se jeho žáky. Po třech letech intenzivního studia v Himálajích je Karmapa požádal, aby přenesli buddhistické učení do západních zemí. Od té doby lama Ole Nydahl nepřetržitě jezdí po celém světě, přednáší, vede meditační kurzy a píše knihy. K jeho koníčkům patří jízda na motorce a skákání s padákem.


Buddhismus na Západě – 10 let buddhismu Diamantové cesty v Plzni:
Program květen - červen/2008
29. 5. 2008, 19.00 hod. - Přednáška cestujícího učitele Jakuba Kadlece, kavárna Vídeňka, Plzeň
30. 5. – 1. 6. 2008 - Meditační kurz s cestujícím učitelem Jakubem Kadlecem, Těnovice (u Spáleného Poříčí, 25 km od Plzně)
8. 6. – 10. 6. 2008, vždy 18.00 - 20.00 hod. - Dny otevřených dveří buddhistického centra v Plzni, Úslavská 75, 18.00 - 20.00 hodin
12. 6. 2008, 19.00 hod. - Přednáška cestujícího učitele Jaroslava Pešty, místo bude upřesněno
8. 7. – 13. 7. 2008 - Malý letní meditační kurz v Těnovicích
1. 8. – 5. 8. 2008 - Velký mezinárodni kurz s lamou Olem Nydahlem v Těnovicích




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 29.05.2008 17:56



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka