Budoucí plzeňské planetárium získává kopuli

Unikátní objekt planetária a virtuária, který od ledna letošního roku vyrůstá v areálu plzeňské Techmanie, vstupuje do další stavební fáze. V těchto dnech je vztyčována kopule planetária, která zastřeší jednu z ústředních prostor originální stavby. „V pátek bylo dostaveno speciální bednění, kter...

Jarní servisní akce AUTO CB

Unikátní objekt planetária a virtuária, který od ledna letošního roku vyrůstá v areálu plzeňské Techmanie, vstupuje do další stavební fáze. V těchto dnech je vztyčována kopule planetária, která zastřeší jednu z ústředních prostor originální stavby.
„V pátek bylo dostaveno speciální bednění, které představuje falešnou kopuli budoucího planetária“, komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „O víkendu budou stavaři firmy Berger Bohemia postupně dotahovat upevnění, aby se dřevěná konstrukce srovnala a na milimetr dosedla tam, kam má“, dodává Moravec.
Od pondělka pak budou na dřevěnou konstrukci instalovány ocelové výztuhy, které bednění celkově zpevní. Následně bude odlita vlastní betonová kopule planetária o průměru 11 metrů a tloušťce betonové stěny zhruba 20 cm. Vznikne tak sál tzv. „malého planetária“ s kapacitou 40 návštěvníků.
Tato „malá kupole“ bude v příštích měsících překryta velkou kupolí vlastního virtuária s kapacitou 140 návštěvníků. Použit přitom bude obdobný stavební postup, jako při konstrukci planetária. „Po odlití betonové kopule dřevěné bednění opět odstraníme“, vysvětluje technik science centra Zbyněk Rada: „Beton bude tvrdnout po dobu několika týdnů a mezitím začneme připravovat reinstalaci Hetzerových nosníků, díky nimž je stavba kulturní památkou,“ doplňuje Rada.
Bývalá budova „škodovácké“ jídelny s tradičním označením ASAP byla postavena v roce 1917, a to právě unikátní konstrukční metodou Hetzerových lepených vazníků, díky níž byla po téměř sto letech prohlášena za kulturní památku. První použití tzv. Hetzerovy konstrukce v českých zemích spočívalo ve speciálním ohýbání dřevěných vazníku a v jejich spojení lepidlem na bázi tvarohu a vápna.
„Ve zrekonstruované budově už tvarohové lepidlo nepoužijeme“, usmívá se Tomáš Moravec: „Z deseti původních vazníků jsme mohli zrekonstruovat a zachránit dva, které do budovy opět vrátíme. Zbylých osm jsou repliky vyrobené moderní technologií“, dodává.

V budově planetária a virtuária, která se veřejnosti otevře již na podzim příštího roku, najdou své zázemí např. expozice s tématem vesmíru a 3D projekce populárně vědeckých snímků na kulovou plochu, což je technologie, která v současnosti nemá v České republice obdoby.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.05.2012 10:44



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka