Budované planetárium v Plzni se vybarvuje

Výstavba supermoderního 3D planetária, která již šestnáctým měsícem probíhá v areálu plzeňského science centra Techmania, vstupuje do další fáze: necelý půlrok před otevřením již probíhají venkovní úpravy, exteriéry i interiéry získávají svou barevnou podobu a stavba začíná vypadat tak, jak ji v lis...

Cílená propagace v Plzni

Výstavba supermoderního 3D planetária, která již šestnáctým měsícem probíhá v areálu plzeňského science centra Techmania, vstupuje do další fáze: necelý půlrok před otevřením již probíhají venkovní úpravy, exteriéry i interiéry získávají svou barevnou podobu a stavba začíná vypadat tak, jak ji v listopadu spatří první návštěvníci.
„Návštěvníci Techmanie a zaměstnanci Škodovky mohou aktuálně sledovat zajímavou vizuální proměnu historické stavby, která byla v roce 1917 postavena jako jídelna a jež se v listopadu otevře jako supermoderní 3D planetárium“, vysvětluje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Po desítkách let svítí zdi budovy, která je kulturní památkou, novými barvami. Na fasádu se vrátily historické cihelné pásky a proměňuje se i celé okolí stavby umístněné v rohu ulic Břeňkova a Borská“, dodává Moravec. Na stavbě planetária probíhá v těchto dnech dokončování vnitřních dlažeb a obkladů, venkovní omítky získávají okrovou barvu, interiéry se ladí do bílých a fialových tónů. Zároveň se pracuje na elektroinstalaci, vzduchotechnice, instaluje se vnitřní osvětlení či skleněná zábradlí.
Práce se však neomezují pouze na budovu planetária: „Také na nově zbudovaném mostu pro pěší, který spojuje budoucí planetárium a hlavní halu science centra, aktuálně betonujeme římsy pro zábradlí“, vysvětluje technický manažer Techmanie Jiří Vlasák, a dodává, že intenzivní stavební ruch již měsíce zní i historickou budovou PJ55, tedy zmíněnou hlavní expoziční halou: „Zde jsou právě instalovány rozvody topení, sádrokartonové příčky a zatepluje se severní stěna objektu“, dodává Vlasák.
Stavební změny se brzy dotknou i nejbližšího okolí stavby: zatímco V. brána areálu ŠKODA bude v průběhu června odstraněna, nedaleká, již roky nevyužívaná brána č. VI. bude přestavena tak, aby rovněž mohla sloužit návštěvníkům science centra: „Vzniknou zde nové klubovny a technické zázemí pro opravy interaktivních exponátů“, vysvětluje Katerini Dalasová z Techmanie, administrátorka projektu dostavby science centra a výstavby 3D planetária. Přestavba historické jídelny Škodových závodů na supermoderní 3D planetárium, které umožní trojrozměrné projekce na kulovou plochu, začala v lednu loňského roku. Objekt z roku 1917 je kulturní památkou, neboť zde byla poprvé na českém území použita technologie tzv. Hetzerových lepených vazníků, konstruktérský patent výmarského vynálezce Otto Hetzera.
Celkové náklady na záchranu historické stavby a její nové využití dosahují téměř 75 mil. Kč. Finance získala Techmania z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 23.06.2013 08:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka