Bušovičtí se nechtějí připojit na plyn

Rostoucí cena plynu odrazuje obyvatele Bušovic na Rokycansku a okolních pěti vsí, aby připojovali domy k rozvodům plynu. Přitom před pěti lety, kdy byl plynovod vybudován, chtěli plyn všichni.

Cílená propagace v Plzni

Rostoucí cena plynu odrazuje obyvatele Bušovic na Rokycansku a okolních pěti vsí, aby připojovali domy k rozvodům plynu. Přitom před pěti lety, kdy byl plynovod vybudován, chtěli plyn všichni. Když byl za 21 milionů korun dotací a úvěru přiveden do všech ulic, se k němu ale připojila jen třetina lidí a zájem neroste. Lidé kupují spíše o polovinu levnější uhlí, nebo dříví, jehož cena je třetinová. Tvrdí, že cena plynu je neúnosná. Loni zdražila v regionu průměrně o 18 procent.
"Na toto komfortní, ale po elektřině druhé nejdražší palivo se připojilo pouze 34 procent lidí. Řada z nich ale plyn využívá jen na vaření nebo temperování domu v době nepřítomnosti," řekl starosta Pavel Čechura. Ani nově budované domky nespoléhají jen na plyn a jako záložní mají často kotel na pevná paliva. "Zhoršení ovzduší zatím necítíme," dodal starosta.
Obec tak nenaplnila podmínku Státního fondu životního prostředí, který jí poskytl desetimilionovou dotaci, a za to přikázal plynofikovat 90 procent Bušovic, Sedlecka, Střapolí, Smědčic, Hudlic a Dvora, celkem 397 přípojek. Starosta doufá, že fond udělí obci s 3,5milionovým rozpočtem generální pardon a nebude požadovat zpět dotaci nebo penále. Peníze šly výhradně do vybudování 21 kilometrů plynovodu. Sdružení obcí fond informovalo, že smluvní podmínku počtu přípojek nedodrželo. Jen Bušovice, pod něž patří Sedlecko a Střapole, celkem 500 obyvatel, splácí ročně půl milionu korun.
"Před pěti lety byl velký zájem. Plyn byl nejlevnějším topným médiem a chtěli ho všichni," uvedl Čechura. Dodal, že mohl uzavřít s lidmi smlouvy o budoucím povinném připojení. Ty by mu ale byly k ničemu, neboť by se jako starosta těžko s lidmi soudil. Od dokončení stavby před více než třemi lety se moc lidí nepřipojilo. Napojení na hlavní řad si nyní musí uhradit sami.
"Vytápění plynem je dnes druhé nejdražší po elektřině, která je ještě o desetinu nákladnější," uvedl starosta. Vytápění rodinného domku přijde u plynu na 30.000 korun za rok, u uhlí vyjde zhruba na polovinu. "Při spálení 20 kubíků ročně zaplatí občan za dřevo méně než 10.000 korun,



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 14.05.2006 16:56



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka