Bývalá pískovna mezi Vejprnicemi a Tlučnou se mění ve smetiště

Ve středu 26.8.2015 dostávají plzeňští zvířecí záchranáři hned od dvou volajících informaci o tom, že jedno ze tří mláďat labutího páru hnízdícího na vodní ploše zatopené bývalé pískovny mezi Vejprnicemi a Tlučnou má u zobáku rybářský splávek. Ve čtvrtek vyrážejí.

Jarní servisní akce AUTO CB

"Lokalitu známe ještě z doby, kdy se zde těžil písek a hnízdily zde břehule říční. To je zhruba pět až šest let zpět. Dnes je pískovna již částečně zavřená a slouží pouze jako deponie kameniva, či co to tam soukromá firma skladuje," líčí šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. 

Zatopená jáma po těžbě písku je romantická a nádherná lokalita s obrovskou vodní plochou, okolní svahy jílovitého podkladu zarůstají travinou, borovicemi a suchomilnou vegetací, voda je, pravda, zbarvená od výluhů písku a jílu, ale koupání úplně parádní, zejména dnes, kdy téměř všechny rybníky páchnou jako hnojiště a koupat se v nich nedá (teda kromě rybníků Boleveckých). Ve své podstatě taková oáza postupně se vracející přírodě a uměle vytvořený biotop, který by mohl být za pár let velice cenným ekosystémem a třeba i rekreační oblastí.

"Místo toho všude tuny odpadků, plechovky od kukuřice, piva a jiných nápojů.  Petky, pytle od krmení pro ryby, plastové vaničky od žížal, igelity, ohniště, sklo, plech, vlasce, hnus, nepořádek a všechno, co tam zůstává po lidech, kteří se tam naučili intenzivně rybařit," konstatuje Makoň.


Lokalita podle něj není rybářským revírem, a tak tam chytá každý, aniž by se musel obávat pokuty od rybářské stráže či výtky, že chytá na místě, které si předtím řádně neuklidil. "Podle mého je to soukromá vodní plocha patřící firmě, která pravděpodobně z podobných nájezdů „rybářů“ asi šťastná také nebude, ale na druhou stranu ona je právě ta, kdo může celou věc napravit a hlavně zarazit!," tvrdí Karel Makoň. 


"Takový nepořádek jsem už dlouho neviděl, kolem dokola není jediné místo, které by nebylo zasypáno tunami odpadků! Co jsme to za lidi, co je to za verbež, která tam chodí? A pokud by mi někdo chtěl tvrdit, že to dělají Ukrajinci anebo Slováci, tak jsem tam krom Čechů nikoho jiného nepotkal a také nevěřím tomu, že by někdo ze zahraničních dělníků u vody pil značkové pivo z plechovek, kouřil drahé značky cigaret a kupoval luxusní krmení pro ryby po pytlích," neskrývá Makoň rozhořčení.


A jak to dopadlo s tou labutí? "Až na druhý pokus ve čtvrtek v podvečer se nám podařilo mládě se splávkem u zobáku odchytit. Původní ranní odchyt nebyl úspěšný, a tak k večeru jsme vyrazili na lokalitu znovu. Mladá labuť, krom splávku u zobáku, měla ještě háček zaseknutý v jazyku a minimálně 3m vlasce v jícnu až do žaludku."

Mládě záchranáři odchytili, ošetřili na místě, okroužkovali i s dalším mládětem a samicí a zase vypustili. Ovšem na jak dlouho, nikdo neví, jelikož poházených a utrhaných vlasců je na této jedinečné lokalitě opravdu mnoho.

"Mám v plánu oslovit majitele pozemku (firmu) vytěženého lomu s tím, aby zjednal nápravu a zvážil zákaz rybolovu a ideálně i vstupu do tohoto prostoru.  Když si lidé neumí podobných hodnot vážit, tak tam prostě nemají co dělat. Je mi z toho smutno a kouknete-li na přiložené fotografie, myslím, že i Vám bude úplně jasné, že jiná cesta není.  Mimo jiné celý prostor je stále veden a označen jako dobývací prostor a je tam vstup osobo zakázán!," říká Makoň závěrem. 


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka