Bývalá škola v Prusinách ožije českými a německými žáky

Bývalá škola v Prusinách (U Nebílov) ožije ve dnech 20. a 21. 6. 2012 přítomností českých a německých žáků, kteří sem zavítají v rámci projektu Škola – srdce regionu. Žáci se během dne seznámí nejen mezi sebou, ale také důkladně prozkoumají okolí prusínské školy. Na místě bude připraveno několik růz...

Cílená propagace v Plzni

Bývalá škola v Prusinách (U Nebílov) ožije ve dnech 20. a 21. 6. 2012 přítomností českých a německých žáků, kteří sem zavítají v rámci projektu Škola – srdce regionu. Žáci se během dne seznámí nejen mezi sebou, ale také důkladně prozkoumají okolí prusínské školy. Na místě bude připraveno několik různorodých stanovišť, která žáky zavedou na farní dvůr, do nově zrekonstruovaných školních učeben, na louku, na dvorek se zvířaty či k naučné stezce.
Všechny úkoly, které zde budou děti plnit, souvisí s environmentální tématikou. Jaké zvuky se ozývají z přírody? Čím nakrmit kozla nebo králíka? Jak voní čerstvé bylinky? Které rostliny právě kvetou na louce? Tyto i jiné otázky budou zodpovězeny během plnění úkolů na 8 připravených stanovištích. Aby se němečtí účastníci setkání seznámili i s tradičními staročeskými hrami, budou mít možnost tlouct špačky či popohánět obruč. Všechny soutěžní skupinky budou česko-německé, žáci tedy dostanou jedinečnou příležitost ke komunikaci s jinak mluvícími vrstevníky. V Prusinách se během dvou dní vystřídá asi 200 dětí z českých a 100 dětí z německých škol.
Prusínské setkání je první z aktivit projektu Škola – srdce regionu, jehož cílem je seznámit žáky z českých i německých škol s životním prostředím v obci, kde žijí a aktivně je zapojit do péče a ochrany místní přírody a krajiny. Do celé akce je zapojeno pět českých venkovských škol a čtyři německé školy. Hlavní aktivitou projektu Škola – srdce regionu je česko - německá soutěž třídních projektů, které pomohou zlepšit životní prostředí v obcích či regionu zapojených škol. Žáci budou v průběhu školního roku 2012 – 2013 poznávat pod dohledem pedagogů a odborníků přírodu a krajinu v místě svého bydliště. Na základě svých poznatků společně se spolužáky vymyslí a zpracují projektový záměr, který přispěje ke zvýšení kvality životního prostředí. Na konci školního roku budou svůj projekt jednotlivé třídy prezentovat před dalšími soutěžícími z řad českých i německých škol a odbornou porotou.
Vedle soutěže připravili realizátoři projektu i další doprovodné aktivity, které mají prohloubit znalosti žáků ze zapojených škol o přírodě i životě v obcích i regionech, kde žijí. První z těchto aktivit je fotografická soutěž, během které budou žáci dokumentovat pozitivní i negativní jevy v krajině svého domova. V průběhu příštího školního roku navštíví také české školy své protějšky v Německu, kde se seznámí s aktivitami, které se v oblasti environmentálního vzdělávání realizují u našich západních sousedů. Během realizace projektu Škola – srdce regionu vznikne dále regionální vlastivěda, která bude popisovat životní prostředí z obcí a regionu zapojených českých škol a česko-německé CD, které bude dokumentovat celý průběh realizace projektu.
Realizátory projektu jsou občanská sdružení Centrum pro komunitní práci, Ametyst a místní akční skupina Aktivios, které projekt realizují ve spolupráci s Volkshochschule im Landkreis Cham e.V. Do projektu jsou zapojeny z české strany základní školy z Blovic, Chocenic, Dolní Lukavice, Nezvěstic a Řenčí a německé školy z Arnschwangu, Rimbachu, Weidingu a Rundigu. Projekt je realizován za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Přeshraniční spolupráce Cíl 3 ČR – Svobodný stát Bavorsko. Více informací o projektu získáte u Olgy Dankovičové na telefonním čísle 775 764 418 nebo na emailové adrese olga.dankovicova@cpkp.cz.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 19.06.2012 12:19



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka