Čapí pár u Vrčeně má připraveno nové hnízdo

Doslova za minutu dvanáct a den, dva před předpokládaným návratem černých čápů ze zimovišť plzeňští členové záchranné stanice živočichů řešili náhradní hnízdní podložku pro čapí pár léta hnízdící v lese u Vrčeně. Hnízdo zde pravidelně kontroloval, hlídal a monitoroval jak kolega ornitolog a současný...

Jarní servisní akce AUTO CB

Doslova za minutu dvanáct a den, dva před předpokládaným návratem černých čápů ze zimovišť plzeňští členové záchranné stanice živočichů řešili náhradní hnízdní podložku pro čapí pár léta hnízdící v lese u Vrčeně. Hnízdo zde pravidelně kontroloval, hlídal a monitoroval jak kolega ornitolog a současný starosta města Nepomuk Václav Kovář, tak hlavní koordinátor výzkumu a ochrany čápů černých RNDr. František Pojer.
Loni se však větev, na které bylo hnízdo postavené, po vichřici z borovice odlomila a hnízdo i s mláďaty spadlo dolů. "yla to velká škoda, minimálně 2 mláďata pád hnízda nepřežila, a proto jsme se rozhodli nabídnout černým čápům na letošní hnízdní sezonu novou a hlavně bezpečnější hnízdní podložku. Kovová konstrukce byla osazena na úplně stejném stromě i místě," líčí šéf ochránců Karel Makoň
Tato podložka už nespadne, jelikož se jedná o ocelový rám pevně ukotvený ke kmenu borovice. Na rám bylo z klacků a chvojí napleteno nové hnízdo, které by mělo čápy přilákat. "Počítáme, že se ze zimoviště z teplých krajů vrátí každým dnem, ne-li každou hodinou. Na imitaci rozestavěného hnízda, pokud se tedy na lokalitu vrátí, si pak čápi sami přistaví další část hnízda a neměl by být žádný problém. Podobné podložky máme v kraji už dvě a na každé černí čápi pravidelně hnízdí. Zda se jim bude zamlouvat i tato, je však už jen na nich."
Rekonstrukce a úpravy hnízd, hnízdišť jak čápů bílých, tak černých řeší plzeňští ekologové společně s kolegou ornitologem Jiřím Vlčkem z Plzeňského krajského úřadu každý rok. Provádí pravidelné kontroly všech hnízd, údržbu nosných konstrukcí, nátěry, snižování a hlavně zpřístupňování hnízd. Plzeňský kraj na tento projekt druhové ochrany částečně finančně přispívá a právě kolega Vlček určuje, co a kde je třeba udělat. Díky tomu má Plzeňský kraj nejlépe ošetřená a zabezpečená všechna evidovaná hnízda čápů v celé ČR. "Nejen, že se od nás učí kolegové v Německu, ale naše služby i zkušenosti jsou žádány i v jiných koutech republiky (Karlovarsko, střední, východní a jižní Čechy, přičemž na podzim bychom měli dělat i tři hnízda až u Brna) Naše organizace se této problematice věnuje již od roku 1994 a za tu dobu jsme upravili a ošetřili přes 150 čapích hnízd, přičemž úspěšnost obsazení hnízd je cca 80%," zdůrazňuje Makoň.
V současné době však není problém nedostatek hnízdních možností, ale celkový úbytek čapích párů. V důsledku velkých ztrát při jarním a podzimním tahu, pak zůstávají některá hnízda neobsazena a prázdná. Je to však celoevropský trend a problém velkých ztrát těchto zajímavých ptáků na zimovištích a tahových cestách.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 12.03.2011 14:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka