Čápi v Plané dostali vánoční dárek- nové hnízdo

Před Štědrým dnem stavěli zaměstnanci ZČE ve spolupráci s dodavatelskými firmami 12 m vysoký betonový sloup na dvůr obytného domu ve Hřbitovní ulici v Plané. Cílem akce je postavit stožár s novou umělou hnízdní podložkou pro místní rodinu čápů bílých. Ti hnízdí v Plané již několik let na nefunkčním ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Před Štědrým dnem stavěli zaměstnanci ZČE ve spolupráci s dodavatelskými firmami 12 m vysoký betonový sloup na dvůr obytného domu ve Hřbitovní ulici v Plané. Cílem akce je postavit stožár s novou umělou hnízdní podložkou pro místní rodinu čápů bílých. Ti hnízdí v Plané již několik let na nefunkčním komíně obytného domu mezi dvěma náměstími. Dům má však novou střechu, byl prodán společenství bytových jednotek a ty nás požádaly o přesun hnízda ze střechy na nový stožár. K zásahu do hnízdiště bylo třeba vyřídit mnoho povolení. Od souhlasu města, přes vyjádření památkářů a samozřejmě výjimku příslušných orgánů ochrany přírody (OŽP Plzeňského krajského úřadu). "Stožár a jeho instalaci jsme dostali jako sponzorský dar od ZČE. Jsme rádi, že se akce vydařila, neboť postavit podobný sloup vyjde minimálně na 30.000,- Kč a bez iniciativy energetiky bychom to sami nedokázali. Na horní hranu sloupu přijde osadit pozinkovaná kovová konstrukce složená z hnízdní podložky, přístupové lávky, stupaček a imitace rozestavěného hnízda. Vše máme pečlivě změřeno a kovovou konstrukci vyrobíme (svaříme) na stanici, necháme pozinkovat a osadíme z plošiny hned po svátcích. Z původního komína bude hnízdo přesunuto na uměle vytvořenou hnízdní podložku a předpokládáme, že čápi tento nový byt přijmou bez vážnějších problémů. Není to však pravidlem a v Plané, kde v minulosti hnízdili celkem čtyři páry čápů si netroufnu zdar celé akce vůbec odhadnout," říká šéf záchranné stanice živočichů v Pzni Karel Makoň. Rekonstrukcemi, úpravami a přesuny čapích hnízd se jeho organizace (DES OP) zabývá již od roku 1994. Za tu dobu jsme upravovali přes 150 hnízd v celém Plzeňském kraji. Úspěšnost obsazení hnízd je cca 80%, ale pravdou zůstává, že jsou i lokality, kde ochranáře čápi, jak se říká „vyškolili“. Každopádně nově postavené hnízdo bude lépe přístupné, snáze udržovatelné, kontrolovatelné a bezkonfliktní.

"Závěrem bych ještě jednou rád poděkoval ZČE a jejím zaměstnancům. Myslím, že v dnešní době, kdy je opět velice diskutováno zdražování elektrické energie, je to další z příkladů toho, že energetici nejsou pouze bezcharakterní gauneři. Věřte, že za 16 let naší činnosti vím dobře, o čem mluvím, jelikož podobných sponzorů rapidně ubývá a získat finanční prostředky na podporu takovýchto projektů začíná být nelehkou záležitostí. Mimo jiné jsem rád, že právě energetika potažmo ČEZ se k ochraně přírody za posledních pět let staví čelem a že kromě zabezpečování nebezpečných sloupů před úrazy ptáků popálením či pravidelným podporováním naší Záchranné stanice živočichů v Plzni investuje do praktické ochrany přírody i tímto způsobem. Vždyť doby, kdy většina sponzorů podporovala pouze profesionální hokejisty, fotbalisty či své soukromé aktivity si musíme pamatovat všichni ještě dnes," konstatuje Makoň.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 28.12.2008 14:06



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka