Čech si proti Ghaně zachytal

Plzeňský odchovanec a brankář české fotbalové reprezentace podal na mistrovství světa skvělý výkon, ale porážku s Ghanou neodvrátil

Brankář fotbalové reprezentace Petr Čech, odchovanec plzeňské Viktorie, si jen těžko vybavuje, kdy měl v jednom utkání tolik práce jako při sobotní porážce na světovém šampionátu s Ghanou. Český národní tým sice v Kolíně nad Rýnem prohrál 0:2, ale jeho brankář byl i tak jedním z hrdinů zápasu. Nebýt série skvělých Čechových reflexů, reprezentace přišla o remízové naděje mnohem dříve než v 82. minutě, kdy Ghaňané pojistili vítězství druhým gólem.
"Kdy jsem si naposledy takhle zachytal? Těžko říci, za poslední rok nebo možná dva asi ne," přemítal na setkání s novináři ve Westerburgu
Čech. Z Chelsea je čtyřiadvacetiletý rodák z Plzně zvyklý na to, že se během zápasu musí vytasit třeba jen s jedním důležitým zákrokem, podobnou pozici má v reprezentaci.
Ale v sobotu proti Ghaně bylo všechno jinak, Afričané Čechovu branku zasypali mnoha těžkými střelami. "Valilo se to na nás, nedalo se s tím nic moc dělat. My jsme se snažili o vyrovnání, ale přitom odrývali hodně prostoru. To bylo přesně něco pro Ghaňany," popisoval Čech.
Poprvé inkasoval už po 65 vteřinách hry, Čech ale už pamatuje i rychleji inkasovaný gól. Ve své premiérové sezoně v Chelsea v srpnu roku 2004 jej
útočník Southamptonu James Beattie překonal už po 12 sekundách. Byla to vůbec první branka, kterou Čech při ligovém utkání v dresu "Blues" obdržel.
Zatímco Chelsea předloni zápas ale dokázala otočit a vyhrát, Češi proti Ghaně na bleskový úder neodpověděli. "My jsme Ghaňanům dali velmi rychle sebevědomí a velkou výhodu. Stalo se přesně to, co jsme nechtěli, museli jsme hrát do plných. A navíc soupeř sehrál velký zápas, naopak my jsme v sobotu neměli svůj den," podotkl Čech.
V druhé půli zpovzdálí sledoval marnou snahu svých spoluhráčů o vyrovnání. "Problém byl v tom, že všechny odražené míče získával soupeř. Hrál výborně organizovaně a na protiútoky, porazil nás tedy našimi vlastními zbraněmi," prohlásil Čech. On sám čelil mnoha nebezpečným atakům ghanských útočníků.
Zatímco v prvním zápase na mistrovství světa s USA nebyl tolik v permanenci, v sobotu si všechno vynahradil. Zlikvidoval několik těžkých střel i samostatné nájezdy, stoprocentní šance Afričanů. "Oni jednoduše chodili do přečíslení, vyhnuli se našemu presinku," uvedl Čech, který nechtěl vyzdvihovat některý ze svých zákroků.
Mnohem radši by prý byl, kdyby se na konci mohl radovat z týmového úspěchu. "Radši bych byl, kdybych chytal průměrně a my vyhráli 2:0," líčil Čech, který podruhé kapituloval až osm minut před koncem.
Proti střele Muntariho pod břevno prý už neměl šanci zasáhnout. "Byla to prudká střela, navíc to bylo hodně zblízka," řekl Čech, který i po
prohraném utkání přijímal řadu gratulací. Několik minut se například fotil i s členy ghanské výpravy, mezitím si stačil krátce popovídat se záložníkem Michaelem Essienem, spoluhráčem z Chelsea. "Poblahopřál jsem mu a popřál hodně štěstí do dalších zápasů," podotkl Čech. Sám věří, že porážka s Ghanou jeho týmu cestu do osmifinále nezatarasí.
Češi před posledním zápasem skupiny s Itálií vědí, že jim postup do vyřazovacích bojů zajistí jakékoli vítězství. Za jistých okolností je dál
posune i remíza. "Na kalkulace je ještě brzy," upozornil Čech. "Italové na rozdíl od nás mají výhodu, jim s námi stačí jen remíza. Ale my jsme všechny zápasy o všechno dokázali morálkou a týmovým výkonem urvat. Snad se to povede i teď,
i když jsme kvůli zraněním a kartám přišli o několik důležitých hráčů," prohlásil Čech.