Celníci nevědí, co je čeká

Celní kontroly na hranicích by měly skončitv dubnu příštího roku zároveň se vstupen ČR do Evropské unie. Celníci se k tomu datu obracení s velkými obavami.

Cílená propagace v Plzni

Celní kontroly na hranicích by měly skončitv dubnu příštího roku zároveň se vstupen ČR do Evropské unie. Celníci se k tomu datu obracení s velkými obavami. "Nevíme nic!" Tak stručně hodnotí jeden z folmavských celníků situaci, která vládne mezi zaměstnanci hraničních celních úřadů před blížícím se vstupem ČR do unie. Všem je jasné, že tím okamžikem skončí jejich dosavadní práce, přesto ve své budoucnosti vidí jen spoustu otazníků. "Nálada mezi celníky je špatná. Vedení sice slibuje, že odejde pouze minimum lidí, nikdo ale zatím neví, koho se to nakonec bude týkat. Proto někteří z kolegů už odešli, další se k tomu jistě chystají. Ale ani mezi dobrými známými se o tom nemluví," popisuje zkušený celník atmosféru na svém pracovišti.
"Možná, že takový stav někomu vyhovuje, ale přitom už teď je na Folmavě podstav. Těm, kteří nemají odslouženo deset let, nejde o tolik jako těm služebně starším, kteří už mají právo na tzv. výsluhu," dodává celník, který prý hodlá vydržet až do konce.
Na druhé straně hranice, kde nyní většina českých celníků pracuje, je situace prý úplně jiná. "I když je u nás klimatizovaná celnice, veškeré obchodní zboží se teď odbavuje na německé straně. Tamní celníci se ale zrušení hranice nebojí, protože o své budoucnosti už ví. Ti co mají rodiny, zůstanou, ti mladší bez závazků už prý mají zařízenou práci na konkrétních místech ve vnitrozemí," uzavírá muž, který chtěl zůstat v anonymitě.
I když dnešní vyhlídky celníků nejsou nikterak optimistické, ještě v loňském roce byla prý situace jiná. "Momentálně to ale vypadá, že reformy související se vstupem do unie ze složek ve služebním poměru nejvíce odnesou celníci a vojáci. Hasiči jsou potřeba a policistů je prý stále málo," dodal muž, který ale přesto svého příchodu mezi celníky nelituje.
Podle mluvčí celního ředitelství Jitky Blahutové sice personální otázky konkrétních lidí ještě vyřešeny nejsou, o chystané transformaci jsou ale všichni průběžně informováni. Hodně má podle ní vyřešit zákon o celní správě, který bude schválen snad na podzim. Ten celníkům zřejmě přinese některé nové kompetence. Celníci by v budoucnu možná mohli provádět například kontrolní vážení vozidel. Nabízí se také kontroly mezinárodních obchodů s kulturními hodnotami. "Důležité bude také schválení nového zákona o spotřební dani, který by celníkům určoval správu daní nejen u dovozu, ale i v tuzemsku. To vše by mohlo vytvořit pro celníky nové pracovní příležitosti," říká mluvčí.
Kontroly na hranicích skončí 1. květnem 2004, nejméně půl roku se ale ještě bude vyřizovat dobíhající agenda. Navíc některé hraniční přechody, v západních Čechách byl to měly být Pomezí, Rozvadov a právě i Folmava, budou zřejmě zachovány pro sledování tranzitu a dovozu z nečlenských zemí EU. "Věřím, že celníci - zejména na hranicích - mají obavy, ale zatím opravdu nemůžeme říci, kdo zůstane a kdo ne. Celní správa se ale zajímá o to, aby pro své lidi měla práci. Sice to možná vypadá, že se nic neděje, ale ono se děje," uzavřela Jitka Blahutová.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 17.07.2003 10:18




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka