Centrum pomůže obětem domácího násilí

Od ledna bude sloužit obyvatelům Plzeňského kraje intervenční centrum pro oběti domácího násilí. Provozovat ho bude po dohodě s krajským úřadem Terénní krizová služba Diecézní charity, která se kromě jiného podobným případům věnuje už tři roky.

Jarní servisní akce AUTO CB

Od ledna bude sloužit obyvatelům Plzeňského kraje intervenční centrum pro oběti domácího násilí. Provozovat ho bude po dohodě s krajským úřadem Terénní krizová služba Diecézní charity, která se kromě jiného podobným případům věnuje už tři roky. Novinkou je podle nového zákona úzká spolupráce s policií, která může násilníka okamžitě vykázat z bytu na deset dnů a zároveň musí povinně vyrozumět intervenční centrum. Jeho pracovníci jsou pak schopni okamžitě pomoci, řekl vedoucí projektu a šéf terénní krizové služby Karel Šimr.
"Lidé z centra oběť domácího násilí kontaktují, pomohou zorientovat se v situaci, informují o možnostech řešení, poskytnou základní sociální a právní poradenství, doprovodí při jednáních s úřady nebo vyšetřování a zprostředkují i návazné odborné služby, například lékařské, psychologické nebo právní. V případě potřeby zajistí azylové ubytování," popsal Šimr. Ve vážných případech, kdy je oběť násilí ohrožena například i po umístění do azylového domu, pomůže jí centrum s utajeným pobytem. "Pro nás to není nic nového, podobné věci děláme i teď. Výhodou je, že od ledna nás bude policie povinně upozorňovat, takže budeme vědět o všech případech," doplnil Šimr.
Ženy, které se staly obětí domácího násilí, nacházejí v kraji pomoc v charitních Domovech svaté Zdislavy. Ředitelka plzeňského azylového domova Ivana Křížová říká, že oběťmi domácího násilí je velká část žen, které se sem dostanou. "Mnoho z nich o tom nemluví hned, ale po čase se ukáže, že byly vystaveny buď fyzickému, nebo fyzickému a psychickému týrání partnera nebo rodiny," řekla Křížová. Kapacita domova ve dvou objektech je 30 míst pro ženy a jejich děti. Například loni zde našlo pomoc celkem 58 žen a 80 dětí. Za deset let zde našlo zázemí na 300 matek s téměř 500 dětmi.
Na změnu jsou od Nového roku připraveni i policisté. Jsou proškoleni a vědí, co mají dělat. Už nyní podle Jolany Číhové ze západočeské policejní správy v podobných případech pomáhají ženám a poskytnou jim informace o tom, kam se mají obrátit o pomoc.
"Budeme dál terénní služba, centrum nebude znamenat nějaký dům nebo úřad. Jako dosud budeme i dál pracovat s klienty zejména přímo na místě, terénní pracovníci za nimi přijedou a poskytnou jim potřebnou pomoc. Nechceme, aby musely ženy v tíživé situaci ještě jezdit za námi do centra," řekl Šimr. Terénní služba má pět pracovníků, z toho je jedna nově přijatá krajská koordinátorka, a na 20 dobrovolníků. Kromě domácího násilí pomáhá terénní služba s materiální nebo psychologickou pomocí při vážných dopravních nehodách, požárech, záplavách a jiných neštěstích.
Oběťmi domácího násilí nemusejí být podle Šimra jen ženy a družky násilníků s dětmi, ale například i senioři. Ti jsou mnohdy vystaveni zejména psychickému násilí. Bojí se ale bránit nebo hledat pomoc, aby tak nezpůsobili potíže své rodině, i když je právě členové rodiny týrají.
Centrum mohou kontaktovat nejen policisté, ale i úřady, pomáhající organizace nebo sami občané - a to kdykoli na telefonním čísle 777 167 004.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.12.2006 14:36



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka