Cenu 1. června převzal spisovatel Jiří Stránský

Prozaik, básník, scenárista, dramatik a překladatel Jiří Stránský v Plzni převzal prestižní městskou Cenu 1. června. Ocenění uděluje Plzeň od roku 1993 jako připomínku událostí 1. června 1953, kdy se Plzeňané jako vůbec první vzepřeli komunistickému režimu po měnové reformě.

Jarní servisní akce AUTO CB

Prozaik, básník, scenárista, dramatik a překladatel Jiří Stránský v Plzni převzal prestižní městskou Cenu 1. června. Ocenění uděluje Plzeň od roku 1993 jako připomínku událostí 1. června 1953, kdy se Plzeňané jako vůbec první vzepřeli komunistickému režimu po měnové reformě. Povstání ale bylo policií násilně potlačeno, na 200 lidí bylo zraněno a stovky zatčeny. Cena náleží lidem, kteří prosazují demokracii, svobodu a lidská práva a bojují proti nesvobodě a diktatuře.
"Cítím velkou radost a je to pro mě velká pocta. Taky je mi to trošku podezřelé, protože jakmile mě někdo moc chválí, tak si vždycky sám sobě připadám podezřelý," komentoval ocenění bývalý politický vězeň, jenž dlouhá léta nesměl publikovat. Pětasedmdesátiletý Stránský ocenění získal za svou literární, filmovou a publicistickou tvorbu, v níž se odráží jeho životní postoj - boj za svobodu, tolerance k odlišným názorům a důraz na základní demokratické a mravní hodnoty.
Jak připomněl primátor Plzně Pavel Rödl, Stránský má i osobní zážitky související s plzeňským povstáním v červnu 1953. V té době totiž seděl ve vězení v Praze na Pankráci, kam policie přivezla stovky lidí zadržených při demonstraci v Plzni. "V jeden den tam navozili 600 lidí, někdo říkal dokonce 800, dodnes to nevím přesně. Pravda je ta, že my jsme pak byli na cele pro dva a bylo nás tam 15," vzpomněl laureát plzeňské ceny.
Za svůj život byl ve vězení kvůli svým postojům a názorům několikrát. "Odseděl jsem si deset let, nikdy jsem se ale necítil za chudáka. Proto se taky moje první knížka jmenuje Štěstí, protože jsem měl jako vězeň to štěstí, že jsem vždycky narazil na lidi, kteří mi pomohli. Pokaždé mě včas upozornili na to, co můžu a nemůžu. Byli to mí profesoři," poznamenal Stránský.
Kromě udělení ceny na slavnostním zasedání zastupitelstva dnes představitelé Plzně odhalili v mázhauzu radnice u modelu města pamětní desku od akademického sochaře Václava Bálka připomínající události 1. června 1953 - takzvané první zvonění.
Stránský se narodil 12. srpna 1931, v roce 1952 byla rodina vystěhována z Prahy a Stránský na podzim narukoval k pomocným technickým praporům. O rok později byl zatčen, falešně obviněn ze špionáže a odsouzen za velezradu, prošel řadou věznic a byl propuštěn po amnestii v květnu 1960. Po srpnu 1968 se rozhodl pro exil, ale později se vrátil. Byl opět zatčen a odsouzen. Je autorem řady próz, napsal rozhlasovou hru i filmové scénáře. Nejrozsáhlejší je román Zdivočelá země a jeho pokračování Aukce - na jejich motivy napsal scénář k televiznímu seriálu.
Dříve dostali cenu bojovníci proti komunistické totalitě, emigranti i novináři, kteří upozorňují na porušování lidských práv ve světě. Laureáty ceny jsou například publicista Pavel Tigrid, režisér Fero Fenič, polský historik Adam Michnik, francouzský politolog Jacques Rupnik, novinář Jefim Fištejn, fotograf Jan Šibík a váleční zpravodajové Jaromír Štětina, Petra Procházková a Michal Kubal. Převzali ji také publicisté Ivan Medek a Petruška Šustrová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.06.2007 11:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka