Cenu 1. června získá Jiří Stránský

Prestižní Cenu 1. června, kterou Plzeň uděluje od roku 1993, získá letos prozaik, básník, scenárista, dramatik a překladatel Jiří Stránský. Bývalý politický vězeň, jenž dlouhá léta nesměl publikovat, si ocenění převezme na slavnostním zasedání zastupitelstva 1. června.

Jarní servisní akce AUTO CB

Prestižní Cenu 1. června, kterou Plzeň uděluje od roku 1993, získá letos prozaik, básník, scenárista, dramatik a překladatel Jiří Stránský. Bývalý politický vězeň, jenž dlouhá léta nesměl publikovat, si ocenění převezme na slavnostním zasedání zastupitelstva 1. června. O udělení rozhodli dnes radní, řekla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Cenu uděluje Plzeň na památku událostí 1. června 1953, kdy se Plzeňané jako vůbec první vzepřeli komunistickému režimu po měnové reformě.
Pětasedmdesátiletý Stránský ocenění získá za svou literární, filmovou a publicistickou tvorbu, v níž se odráží jeho životní postoj - boj za svobodu, tolerance k odlišným názorům a důraz na základní demokratické a mravní hodnoty, odůvodnili rozhodnutí radní. Vybírali ze tří nominovaných osobností. Cenu uděluje město lidem, kteří přispěli k prosazení hodnot demokracie, svobody a spravedlnosti a kteří obhajovali lidská práva a svobody.
Stránský se narodil 12. srpna 1931, v roce 1952 byla rodina vystěhována z Prahy a Stránský na podzim narukoval k pomocným technickým praporům. O rok později byl zatčen, falešně obviněn ze špionáže a odsouzen za velezradu, prošel řadou věznic a byl propuštěn po amnestii v květnu 1960. Po srpnu 1968 se rozhodl pro exil, ale později se vrátil. Byl opět zatčen a odsouzen. Je autorem řady próz, napsal rozhlasovou hru i filmové scénáře. Nejrozsáhlejší je román Zdivočelá země a jeho pokračování Aukce - na jejich motivy napsal scénář k televiznímu seriálu.
V minulosti dostali cenu bojovníci proti komunistické totalitě, emigranti i cizinci, kteří poukazovali na porušování lidských práv v Česku. V posledních letech ji získávají novináři, kteří upozorňují na porušování lidských práv ve světě a bojují proti nesvobodě a diktatuře. Laureáty ceny jsou například publicista Pavel Tigrid, režisér Fero Fenič, polský historik Adam Michnik, francouzský politolog Jacques Rupnik, novinář Jefim Fištejn, fotograf Jan Šibík a váleční zpravodajové Jaromír Štětina, Petra Procházková a Michal Kubal. Převzali ji také publicisté Ivan Medek a Petruška Šustrová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.05.2007 18:52



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka