Červené kontejnery usnadňují v kraji třídění elektroodpadu

V současné době využívají občané Plzeňského kraje 94 červených kontejnerů na drobné elektrospotřebiče a baterie. Lidé do nich dosud odevzdali k recyklaci přes 21 tun elektroodpadu. Plzeňský kraj je v třídění elektroodpadu na třetím místě v celorepublikovém žebříčku. Červené kontejnery v kraji um...

Cílená propagace v Plzni

V současné době využívají občané Plzeňského kraje 94 červených kontejnerů na drobné elektrospotřebiče a baterie. Lidé do nich dosud odevzdali k recyklaci přes 21 tun elektroodpadu. Plzeňský kraj je v třídění elektroodpadu na třetím místě v celorepublikovém žebříčku.
Červené kontejnery v kraji umístila společnost ASEKOL zabývající se zpětným odběrem elektrozařízení. Rozmístění všech sběrných prostředků po kraji vyšlo celkem na 7 927 344 korun, z toho 4 439 312 Kč poskytl Státní fond životního prostředí a ASEKOL 3 488 032 korun. Na jejich instalaci se podílel i Krajský úřad Plzeňského kraje a konkrétní městská zastupitelstva. Kontejnery občanům ulehčují třídění elektrospotřebičů a zároveň zvyšují objem sběru menších spotřebičů. Spolupráce ASEKOLU se Státním fondem životního prostředí se však netýkala jen červených kontejnerů. Další nemalé finanční prostředky byly vynaloženy na instalaci E-domků a klecových kontejnerů. Celkem získal Plzeňský kraj díky spolupráci s ASEKOLem 7 927 344 korun, které byly investovány do zkvalitnění způsobu sběru a manipulace s elektroodpadem na sběrných dvorech.
„Kontejnery pokládáme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Díky červeným kontejnerům se obyvatelům kraje rozšířila sběrná síť vysloužilých elektrozařízení,“ zhodnotil projekt Petr Smutný, radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Občané Plzeňského kraje za první pololetí roku 2011 odevzdali společnosti ASEKOL téměř 558 tun vysloužilých elektrozařízení. Jen díky červeným kontejnerům se podařilo vytřídit přes 21 tun elektroodpadu. Kontejnery usnadňují lidem sběr drobného elektrozařízení již od roku 2008.
„Červené kontejnery jsou umístěny vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla, kam jsou již občané zvyklí odpad odnášet. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak přibyl nyní nový – červený,“ vysvětluje Hanuš Klůs, regionální manažer společnosti ASEKOL, která iniciovala myšlenku vytvořit tzv. stacionární kontejnery na sběr elektroodpadu jako první v Evropě.

Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou a druhotné suroviny v nich obsažené, zůstávají nevyužité.
Kontejnery, které ASEKOL v celém kraji rozmístil, mají i box na baterie a akumulátory. Jejich další zpracování zajišťuje partnerský kolektivním systémem Ecobat.
Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky. Naopak není určen pro sběr televizorů, počítačových monitorů, zářivek, úsporných žárovek, velkých domácích spotřebičů jako jsou třeba ledničky, pračky a chladničky. Tato větší zařízení se vybírají na sběrném dvoře, při mobilním svozu, případně je možné je odevzdat v prodejnách nebo opravnách elektrospotřebičů.

ASEKOL rovněž instaloval do partnerských sběrných dvorů uzamykatelné přístřešky tzv. E-domky a klecové kontejnery, do nichž se umisťuje elektroodpad zanesený do sběrných dvorů. V Plzeňském kraji je 144 klecových kontejnerů a 34 E-domků. Důvodem instalace těchto zařízení je další zkvalitňování samotného procesu sběru a recyklace elektroodpadu, a to např. usnadněním manipulace pro obsluhu sběrného dvora díky klecovým kontejnerům nebo zvýšení bezpečnosti díky E-domkům.


Červené kontejnery
Vůbec první nádobou sloužící k ulehčení sběru a zvýšení výtěžnosti elektroodpadu se staly červené stacionární kontejnery. ASEKOL je poprvé vyzkoušel na podzim 2007 v rámci pilotního projektu v pěti obcích Středočeského kraje. Výsledky byly pozitivní a ASEKOL tedy přistoupil k umísťování červených kontejnerů do měst po celé České republice. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak nyní přibývá nový – červený.
Od začátku projektu instalace červených kontejnerů se vybralo kolem 273 tun drobných vysloužilých elektrozařízení. V současnosti je v zemi k dispozici 1 373 kusů těchto kontejnerů.
Stacionární kontejnery prošly technickým vývojem. V celém Plzeňském kraji jsou umísťovány nejnovější verze kontejnerů s otočným bubnem zamezující případným krádežím a speciálním boxem na baterie. Nádoby jsou určeny do exteriéru a jsou umísťovány do hustě zalidněných částí měst, většinou na sídlištích u již vzniklých separačních stání na ostatní druhy odpadu.
Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky, mobilní telefony, apod. Rozměr otvoru pro vhození je 30 x 50 cm, což odpovídá standardní velikosti počítače.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.09.2011 07:17



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka