Češi si oblíbili irské whiskey, prodeje prudce rostou

Zatímco v 90. letech zažily v ČR boom skotské whisky a americké bourbony, nyní jsou nejdynamičtější kategorií dovážených lihovin irské whiskey (Irové nepoužívají slovo whisky). Jen za loňský rok vzrostly její prodeje o 37 procent a ČR se tak stala jedním z největších trhů tohoto nápoje na světě.

Jarní servisní akce AUTO CB

Zatímco v 90. letech zažily v ČR boom skotské whisky a americké bourbony, nyní jsou nejdynamičtější kategorií dovážených lihovin irské whiskey (Irové nepoužívají slovo whisky). Jen za loňský rok vzrostly její prodeje o 37 procent a ČR se tak stala jedním z největších trhů tohoto nápoje na světě, řekl ředitel prodeje Stocku Richard Švéda.
Potvrzují to výsledky Tullamore Dew, druhé nejprodávanější irské whiskey na světě. Česko je druhým nejrychleji rostoucím trhem této značky a druhým vůbec největším světovým trhem po Německu, ale před USA. Loni zvýšila největší česká likérka, výhradní distributor Tullamore Dew v Česku, prodeje o 60 procent na 420.000 litrů. Stala se oblíbeným pitím domácích barů, klubů a hospod, ale výrazně rostly i prodeje v maloobchodě, uvedl Švéda.
Stock je přesvědčen, že nejde o přechodnou módu. "Z našich výzkumů mimo jiné vyplynulo, že Češi mají rádi Irsko. Máme podobnou historii, jsme malými národy, jejichž osudy vždy ovlivňovali větší a silnější sousedé," řekl Švéda. Navíc irská whiskey i Tullamore Dew se prosazují v celém světě. V roce 2005 vzrostla tato kategorie celosvětově o šest procent, přičemž samotná značka vykázala globální růst o 19 procent, dodal ředitel.
Plzeňská likérka dále distribuuje v ČR a na Slovensku smetanový likér Carolans, skotské whisky Teacher’s a Old Smuggler, koňak Courvoisier, single malt whisky Laphroaig a finské vodky Koskenkorva Vodka a Koskenkorva Peach. Počínaje loňským červencem už osmou světově známou lihovinu - britský gin Greenall’s Original London Dry. Prodej mezinárodních značek loni převýšil jeden milion litrů. Celkem prodal Stock 24,65 milionu litrů alkoholických nápojů, což představuje meziroční nárůst o 6,4 procenta.
Tullamore Dew poprvé namíchali v městečku Tullamore v roce 1829. Vyrábí se sušení naklíčeného ječmene horkým vzduchem, zatímco při výrobě skotské whisky se suší sladový ječmen nad hořící rašelinou, což způsobuje kouřovou vůni. Irská whisky prochází trojitou destilací a má jemnější chuť. Čerstvý destilát zraje nejméně tři roky, většinou ale pět až osm let, v dubových sudech, v nichž už před tím zrál bourbon nebo sherry.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 12.02.2007 07:16



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka