Češi si zamilovali irskou whiskey

Češi si zamilovali irskou whiskey, která dynamikou svých prodejů nyní doslova válcuje konkurenční whisky ze Skotska či USA. Irská whiskey (Irové pro označení svého destilátu nepoužívají slovo „whisky“, ale specifické „whiskey“) se stala trendy pitím domácích barů, klubů a hospod. Její obliba je tak ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Češi si zamilovali irskou whiskey, která dynamikou svých prodejů nyní doslova válcuje konkurenční whisky ze Skotska či USA. Irská whiskey (Irové pro označení svého destilátu nepoužívají slovo „whisky“, ale specifické „whiskey“) se stala trendy pitím domácích barů, klubů a hospod. Její obliba je tak výrazná, že se whiskey Tullamore Dew, kterou v Česku distribuuje společnost Stock Plzeň – Božkov, stala v gastronomii nejprodávanější značkou v kategorii whisky.
Podle údajů agentury Dataservis, která se zabývá průzkumem trhu v oblasti gastronomie, je Tullamore Dew nejprodávanější whisky/whiskey v českých restauracích, barech či klubech. Tržní podíl Tullamore Dew v gastronomii činí 14,5 % (v segmentu whisky/bourbon/whiskey) za periodu jaro 2008. Teprve za Tullamore Dew následují v prodejnosti značky Johnie Walker Red Label, Jim Beam a Jameson.
„Těší nás, že se Tullamore Dew prosazuje právě v gastronomii. Protože právě zde se tvoří trendy, které pak nacházejí odraz i v maloobchodních prodejích,“ uvedla brand manažerka značky Lenka Štemberová. Na přední příčku se Tullamore Dew probojovala díky dvouciferným nárůstům prodejů v posledních letech. Předloni se odbyt Tullamore Dew v Česku zvýšil o 60 %, v loňském roce pak téměř o 40 % na více než 600 tisíc litrů. Díky tomu se Česká republika stala nejrychleji rostoucím světovým odbytištěm a druhým největším trhem Tullamore na světě. Více Tullamore Dew se vypije jen v sousedním Německu, za námi naopak zůstávají například i tradičně silné Spojené státy. Potvrzuje se, že zatímco v devadesátých letech zažily boom postupně skotská whisky a americké bourbony, nyní je v kursu jednoznačně irská whiskey. Podle Lenky Štemberové na tom má zásluhu především její velmi jemná chuť.
Tradice výroby Tullamore Dew sahá až do roku 1829, kdy ji v městečku Tullamore poprvé namíchali. Chuť Tullamore Dew vychází z tradiční irské receptury, která je poněkud odlišná od výroby skotské whisky. Základem výroby je sušení naklíčeného ječmene horkým vzduchem, zatímco Skotové suší svůj sladový ječmen nad hořící rašelinou, takže jejich skotská whisky pak má výrazný kouřový charakter. Irská whiskey prochází trojitou destilací. To je více než kolikrát se destilují ostatní whisky světa. Díky tomu mají irské whiskey mimořádně jemnou a sametovou chuť. Čerstvý destilát zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Většinou je však tato doba mnohem delší – pět až osm let. Používají se přitom speciální dubové sudy, v nichž již před tím zrál bourbon nebo sherry.
Vedle Tullamore Dew distribuuje Stock Plzeň v České republice a na Slovensku rovněž smetanový likér Carolans, skotské whisky Teacher´s a Old Smuggler, koňak Courvoisier, jednu z nejoblíbenějších single malt whisky značky Laphroaig, rum Flor de Caňa, Greenall´s Gin, Tequilu Sombrero Negro, vermuty a aperitivy Garrone či populární finskou vodku Koskenkorva a Koskenkorva Peach.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
27.06.2008 07:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka