České hasiče dotáhli ke světovému bronzu Plzeňáci

Slavnostním ceremoniálem na národní stadionu “Vassila Levského“ bylo v sobotu odpoledne ukončeno IV. mistrovství světa v požárním sportu. Generál Nikola Nikolov, hlavní velitel bulharské požární ochrany a zároveň hlavní rozhodčí mistrovství, předal ceny celkovým vítězům mistrovství i vítězům v jedn...

Slavnostním ceremoniálem na národní stadionu “Vassila Levského“ bylo v sobotu odpoledne ukončeno IV. mistrovství světa v požárním sportu. Generál Nikola Nikolov, hlavní velitel bulharské požární ochrany a zároveň hlavní rozhodčí mistrovství, předal ceny celkovým vítězům mistrovství i vítězům v jednotlivých kategoriích požárního sportu. Největší zastoupení v české reprezentaci měli hasiči Plzeňského kraje.

Česká republika, kterou na mistrovství reprezentovalo družstvo Hasičského záchranného sboru ČR, skončila po všech čtyřech disciplínách požárního sportu na celkovém třetím místě. Proti minulému světovému šampionátu v Teheránu si tak naše reprezentace o jedno místo polepšila a potvrdila svou příslušnost k absolutní světové špičce.

Mistry světa se v konkurenci 13 zemí stali hasiči z Běloruska druzí, jsou Rusové a čtvrtí domácí Bulhaři. Čechům a Bulharům se tedy podařilo vklínit mezi dominátory tohoto sportu, jakými je Bělorusko, Rusko, Ukrajina. Tyto země mají především špičkové závodníky v individuálních disciplínách tohoto sportu – výstupu do 4. podlaží cvičné věže a běh 100 m s překážkami.

Česká reprezentace se ukázala především ve štafetě na 4x 100 s překážkami, kde získala druhé místo, a v královské disciplíně požární útok, kde byla třetí. Odjíždí tedy z mistrovství se dvěma bronzovými a jednou stříbrnou medailí. V běhu na 100 s překážkami skončila česká reprezentace na čtvrtém místě (dříve jsem mylně informoval o tom, že na Češi skončili na třetím, omlouvám se) a v atraktivním výstupu do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku jsme obsadili 5. místo.

V hodnocení jednotlivců sice Češi bojovali, ale nikomu ze závodníků se ani v jedné ze dvou individuálních disciplín nepodařilo skončit v první desítce.

Nejúspěšnější zemí v Sofii bylo Bělorusko, které zvítězilo ve třech disciplínách (100m s překážkami, štafeta 4x100 m, požární útok) a bylo tedy i celkovým vítězem mistrovství světa.