České produkty mají v Lotyšsku silnější pozici

Po nasycení západními produkty podle agentury CzechTrade získávají v Lotyšsku poslední dva roky české výrobky výrazně silnější pozici, když těží z období před rokem 1989.

Jarní servisní akce AUTO CB

Po nasycení západními produkty podle agentury CzechTrade získávají v Lotyšsku poslední dva roky české výrobky výrazně silnější pozici, když těží z období před rokem 1989. České firmy, kterých už tam obchoduje zhruba stovka, se ale na pobaltském trhu nemohou opřít o žádnou pobočku ani zastoupení české banky, které by pomohly s financováním vývozu a zabezpečením plateb. Na semináři Podnikatelské příležitosti v Lotyšsku to v Plzni uvedl šéf kanceláře CzechTrade v Rize Ladislav Kubizňák.
Přitom česko-lotyšské společné podniky, kterých už vzniklo 49, mají podle něj na tomto trhu 12,5procentní daň z příjmu a založení firmy trvá týden. "Zájem o zakládání společných podniků s českými firmami je obrovský," dodal.
Lotyši chtějí český nábytek, dopravní prostředky - trolejbusy a tramvaje, sklo, bižuterii, pivo, konzervy a salámy. Právě v těchto oborech je výhodné zakládat společné podniky, uvedl Kubizňák. Lotyšsko také zažívá stavební boom a potřebuje stavebniny. "Obrovské nevyužité možnosti vidím pro obě strany v cestovním ruchu. "Je to velmi exotická destinace, zájem našich lidí by se měl zvýšit," uvedl František Vojvoda z českého velvyslanectví v Lotyšsku.
Loňský vzájemný obchod dosáhl 128,4 milionu eur (více než 3,7 miliardy korun), z toho 96 procent tvořil český export. "Za 12 let se vzájemný obchod zvýšil patnáctkrát. Největší skok jsme ale zaznamenali za poslední dva roky po vstupu obou zemí do EU," uvedla ředitelka obchodního oddělení české ambasády v Rize Ludmila Jánočková.

Lotyšsko je vstupní branou do Litvy i Estonska, ale hlavně do Ruska a zemí SNS, oblasti s 330 miliony obyvatel. Litva má podle Kubizňáka stále silnou vazbu na Rusy, kteří jsou za většinou velkých obchodů. Podle Jánočkové žije v Lotyšsku 2,5 milionu obyvatel, z toho 36 procent Rusů. V metropoli Rize je jich dokonce 56 procent.
České firmy by se měly podle CzechTrade co nejdříve angažovat zejména na pobřeží Baltického moře. Vodní přeprava vzroste během příštích let pěti let desetkrát, také díky připravovanému plynovodu. "Dodávka kontejneru z Plzně do Rigy trvá ani ne dva týdny," uvedl obchodní ředitel rejdařství Czechoslovak Ocean Shipping Jan Poláček. Cena tohoto druhu přepravy je o desítky eur nižší než u silniční, která trvá jeden až dva dny. "Silnice jsou ale přecpané a železnice je širokorozchodná," dodal zástupce agentury CzechTrade.
Velkým prostorem pro propagaci českých výrobků bude podle něj mistrovství světa v hokeji od 5. do 21. května v Lotyšsku. "Na úvodní zápas Česko-Lotyšsko bychom chtěli pozvat premiéra Jiřího Paroubka," dodal Kubizňák.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 10.04.2006 12:49



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka