Česko-německý fond budoucnosti ocenil spolupráci zemí

Třetí letošní zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti se konalo v bavorském příhraničním městě Schönsee. „S velkým potěšením jsme přijali pozvání do místního Centra Bavaria Bohemia, které se pod vedením dlouholetého starosty Schönsee a letošního držitele ceny ministra zahraničí ČR Gr...

Cílená propagace v Plzni

Třetí letošní zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti se konalo v bavorském příhraničním městě Schönsee. „S velkým potěšením jsme přijali pozvání do místního Centra Bavaria Bohemia, které se pod vedením dlouholetého starosty Schönsee a letošního držitele ceny ministra zahraničí ČR Gratias Agit, pana Hanse Eibauera, stalo doslova jedním z center česko-bavorského sbližování,“ vysvětlil volbu místa jednání správní rady fondu její místopředseda prof. Otto Pick.
Česko-německý fond budoucnosti se zabýval i dalšími zdařilými příklady česko-bavorské spolupráce a finančně podpořil mimo jiné roční studijní pobyty v Bavorsku pro 22 českých středoškoláků či Česko-německou fotbalovou školu v Rehau, která mladým sportovcům z Čech nabízí jazykové kurzy němčiny, účast na školní výuce v Bavorsku a poznání místních reálií. Významným aktérem na poli česko-bavorské výměny mládeže je rovněž Vzdělávací středisko pro mládež ve Waldmünchenu, které v příštím roce uskuteční s podporou Česko-německého fondu budoucnosti 15 společných seminářů pro školáky z obou zemí.
„Prioritou Česko-německého fondu budoucnosti zůstává vedle výměn mládeže a partnerství škol rovněž spolupráce v kulturní sféře, a ani tady Češi a Bavoři nezůstávají pozadu,“ uvedl ředitel sekretariátu fondu Tomáš Jelínek. Finanční příspěvek tak obdrží například společné vánoční koncerty pražského uměleckého uskupení Art-n a peterhausenského komorního orchestru či mnichovské umělecké těleso Phoenix, jež se společně s českými hosty představí brněnskému publiku. S podporou fondu vznikne rovněž dokumentární film v režii Zdeňka Flídra o osudech židovského obyvatelstva Šumavy a Bavorského lesa. „Významný podíl na česko-bavorské spolupráci nesou samozřejmě i sudetští Němci všech generací, kteří se aktivně účastní vzájemného dialogu. Mezi nejdůležitější aktivity přinášející sblížení mezi současnými a bývalými obyvateli českého pohraničí patří bezesporu společné úsilí o renovaci kulturních památek v místech dříve osídlených Němci. Na tyto projekty, o jejichž podpoře bude rozhodnuto v prosinci, vyčlenil fond letos 7,5 milionů Kč,“ dodal Jelínek.
Celkem správní rada Česko-německého fondu budoucnosti schválila podporu pro 93 společných projektů z celé České republiky a Německa v celkové výši téměř 9 milionů Kč.
Přehled všech schválených projektů viz www.fondbudoucnosti.cz.
Česko-německý fond budoucnosti je nadační fond, založený na základě Česko-německé deklarace v Praze v roce 1997. Úkolem Fondu budoucnosti je mnohostranně podporovat porozumění mezi Čechy a Němci, zvyšovat počet vzájemných setkání a prostřednictvím příspěvků na společné projekty rozšiřovat formy česko-německé spolupráce.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.09.2010 07:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka