Český les má svůj vlastní časopis

Nejmladší Chráněná krajinná oblast (CHKO) Český les, která slaví první výročí založení, začala vydávat svůj časopis. Měl by vycházet dvakrát do roka a čtenářům bude přinášet informace o přírodě a historii krajiny.

Cílená propagace v Plzni

Nejmladší Chráněná krajinná oblast (CHKO) Český les, která slaví první výročí založení, začala vydávat svůj časopis. Měl by vycházet dvakrát do roka a čtenářům bude přinášet informace o přírodě a historii krajiny. První číslo slavnostně pokřtili ochránci přírody, lesníci a hudebníci 2. listopadu v Tachově, informovala Milena Prokopová ze správy CHKO. Časopis se za čtenáři vydá za zvuků lesních rohů, křtiny doplní koncert pro Český les Radima Hladíka a Jaroslava Hutky, patronem prvního čísla je spisovatel Vladimír Páral.
Časopis informuje nejen o chráněné oblasti, ale o celém regionu Českého lesa, včetně severní části pohoří v okolí vrchu Dyleň v Karlovarském kraji. První číslo přiblíží mimo jiné výsledky výzkumu hradu Starý Herštejn, hovoří o židovském hřbitově v Pořejově, o vymizení tetřívků v Českém lese, o kyselkách na Panském vrchu, o historii Chodska, nebo o geologických zajímavostech Českého lesa, vyjmenovala Prokopová.
Do prvního čísla přírodovědného a vlastivědného časopisu přispěli regionální badatelé, pracovníci správ CHKO Český les a Slavkovský les a muzeí v Tachově, Domažlicích a Mariánských Lázních. Na vydávání se budou v budoucnu podílet i ekologové z Českého svazu ochránců přírody Kladská. "První číslo vychází v nákladu 1500 kusů a bude bezplatně distribuováno prostřednictvím regionálních muzeí, městských a obecních úřadů," doplnila Prokopová.
CHKO Český les byla vyhlášena loni na ploše 470 kilometrů čtverečných. Tvoří ji část pohoří od Broumova po Domažlický průsmyk a zahrnuje nejcennější území příhraničního pásu hor v délce asi 70 kilometrů. Na nepřístupných místech sutí, svahů a hřebenů se dochovaly zbytky původních bučin, doplněné v severní části vrchovištními rašeliništi s porosty borovice blatky. Do roku 1990 byla velká část oblasti v hraničním pásmu, které omezovalo veškerou hospodářská činnost v území. Většina obcí s odsunem německého obyvatelstva zanikla, což přispělo k tomu, že se jedná o území relativně nenarušené lidskými zásahy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.11.2006 19:49



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka