Český západ nabízí terénní pomoc v nových lokalitách

Občanské sdružení Český západ z Dobré Vody u Toužimi nabízí od konce léta zájemcům z Nové Farmy a Služetína u Teplé služby terénní sociální pracovnice. V těchto lokalitách žijí početné převážně romské komunity, které se nejen díky sociálnímu vyloučení potýkají s mnohými problémy.

Cílená propagace v Plzni

Občanské sdružení Český západ z Dobré Vody u Toužimi nabízí od konce léta zájemcům z Nové Farmy a Služetína u Teplé služby terénní sociální pracovnice. V těchto lokalitách žijí početné převážně romské komunity, které se nejen díky sociálnímu vyloučení potýkají s mnohými problémy. S jejich řešením jim nyní může pomoci právě terénní sociální pracovnice, která do obou lokalit dojíždí jednou týdně.
Anna Dunčeková, která už několik let pracuje v občanském sdružení Český západ jako komunitní pracovnice, začala do Nové Farmy a Služetína dojíždět v polovině srpna, aby zde nabízela služby zahrnující základní sociální poradenství, doprovod při jednáních na úřadech, pomoc se sepisováním žádostí, vyplňováním formulářů nebo vyřizováním důležitých osobních dokladů. Dále nabízí například pomoc při získávání zaměstnání či při zlepšování bytových podmínek a je také schopna zprostředkovat bezplatnou právní pomoc.
„Potřebné vzdělání pro tuto práci jsem získala v ročním kurzu terénní sociální práce, který byl pořádán brněnskou obecně prospěšnou organizací Drom. Jako velké plus vidím i to, že mnohé podobné problémy jsem již dříve řešila v naší komunitě v Dobré Vodě, kde sama žiji a pracuji,“ říká Anna Dunčeková, romská terénní sociální pracovnice. „Při mé první návštěvě v Nové Farmě a Služetíně, kde žije odhadem asi 200 Romů, jsem obcházela jednotlivé domácnosti, rozdávala letáčky a informovala lidi o tom, s čím jim mohu pomoci a s čím naopak ne. Je důležité, aby lidi hned na začátku pochopili, že jim pomůžu například s vypsáním formuláře či sestavením žádosti, ale že jim nemohu půjčovat peníze nebo dát nový byt.“
Anna Dunčeková jezdí do obou lokalit vždy ve středu dopoledne. Mimo tento den ji mohou zájemci kontaktovat telefonicky a domluvit si schůzku přímo v sídle organizace Český západ v Dobré Vodě. „Lidé už si začínají zvykat, že se na mě mohou obrátit se svými problémy a že se společně pokusíme najít řešení. Záměrně říkám společně, protože to je princip, který naše sdružení uplatňuje. Chceme lidi učit, jak si mají své problémy řešit sami tak, aby měli svůj život ve vlastních rukou,“ shrnuje Anna Dunčeková.
Terénní sociální práce je sociální služba, kterou občanské sdružení Český západ nabízí svým klientům jako součást projektu Komunitní práce v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku. Projekt financuje Evropská unie v rámci grantového schématu „Podpora sociální integrace v Karlovarském kraji“ Společného regionálního operačního programu (SROP).
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi od roku 2002. Zde se snaží vytvářet podmínky pro zkvalitnění života všech místních obyvatel. Sdružení obyvatelům Dobré Vody mimo jiné poskytuje sociální služby, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, nabízí nebo zprostředkovává práci, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, nabízí individuální doučování dětí. Snahou sdružení je také zapojovat obyvatele Dobré Vody do řešení problémů veřejného zájmu a to zejména na komunální úrovni.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
02.11.2007 17:53



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka