Český západ začíná vytvářet metodiku práce s Romy

Občanské sdružení Český západ začíná vytvářet metodiku komunitní práce, která se v Dobré Vodě osvědčuje jako účinný způsob práce se sociálně vyloučenými občany. Zpracování metodiky povede dnes již bývalá výkonná ředitelka sdružení Jana Kosová. Vedení Českého západu převezme Soňa Vašíčková, která ve ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Občanské sdružení Český západ začíná vytvářet metodiku komunitní práce, která se v Dobré Vodě osvědčuje jako účinný způsob práce se sociálně vyloučenými občany. Zpracování metodiky povede dnes již bývalá výkonná ředitelka sdružení Jana Kosová. Vedení Českého západu převezme Soňa Vašíčková, která ve sdružení má několik let na starost úspěšnou agendu zaměstnanosti v sociálně vyloučené komunitě v Dobré Vodě.
Občanské sdružení Český západ ve spolupráci s o.p.s. Cheiron T z Tábora a vedoucí katedry supervize a managementu FHS UK PhDr. Zuzanou Havrdovou začíná pracovat na tvorbě metodické příručky, která bude popisovat možnosti použití principů komunitní práce v sociálně vyloučených lokalitách na venkově i ve městě. „Komunitní práce se nám jeví jako jeden z účinných způsobů práce v sociálně vyloučených lokalitách a tato metodická příručka bude vycházet z mnohaleté praxe Českého západu v Dobré Vodě u Toužimi a o.p.s. Cheiron T v Táboře. Obě tyto organizace, které metodu komunitní práce používají, za sebou mají řadu úspěchů spojených s účinnými změnami v životech Romů ve smyslu jejich propojení s majoritní společností. Metodika bude navíc konzultována i s dalšími odborníky z České republiky i zahraničí,“ popisuje nový projekt Českého západu „Mít život ve svých rukou – metoda komunitní práce“ Jana Kosová, bývalá výkonná ředitelka Českého západu. Projekt byl podpořen Radou vlády České republiky v rámci programu Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků. Metodická příručka a na ní navazující vzdělávací program pro pracovníky v sociálně vyloučených lokalitách by měly být připraveny do dvou let.

Jana Kosová kvůli očekávané náročnosti práce na metodické příručce předala v polovině března vedení Českého západu své kolegyni Soně Vašíčkové, která ve sdružení od roku 2007 vede úspěšně agendu zaměstnanosti sociálně vyloučených občanů. Za dobu její působnosti vzrostla zaměstnanost v Dobré Vodě o dalších 10 % na nynějších více než 60 %. Jana Kosová bude i nadále ovlivňovat dění v Českém západu nyní však z pozice předsedkyně sedmičlenné Správní rady.

Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 15.04.2010 12:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka