Čeští hasiči se stali mistry Evropy

Skvělého úspěchu dosáhli čeští profesionální hasiči na Mistrovství Evropy v požárním sportu v Ostravě, které se konalo ve dnech 6. až 11. září 2005.

Skvělého úspěchu dosáhli čeští profesionální hasiči na Mistrovství Evropy v požárním sportu v Ostravě, které se konalo ve dnech 6. až 11. září 2005. V Ostravě startovalo celkem 15 družstev, z toho dvě, ČR II a Irán startovala mimo soutěž. Reprezentační družstvo ČR I složené z profesionálních hasičů obsadilo v soutěži družstev celkově skvělé druhé místo, když lepší byla pouze reprezentace Běloruska. Čeští reprezentanti za sebou nechali takové týmy jako jsou Ukrajina a Rusko. Ke stříbrné medaili pak přidali ještě ,,zlato“ v požárním útoku a stali se v této disciplíně požárního sportu mistry Evropy. Časem 26,01 pak vytvořili v této disciplíně dokonce světový rekord.
Cesta ke stříbru nebyla vůbec lehká, čeští reprezentanti byli po běhu na 100 metrů s překážkami až na čtvrtém místě a jinak tomu nebylo ani po výstupu do čtvrtého patra cvičné věže. Díky výkonu ve štafetě 4 x 100 metrů s překážkami, kde Česká republika obsadila třetí místo, se posunula česká reprezentace na třetí a díky skvělému požárnímu útoku na konečné druhé místo.
Pokud jde o výsledky ve výstupu na věž, tady zvítězil Alexej Kalinin z Ruska časem ve finále 13,48 sekundy. Druhé místo obsadil Alexej Andrianov rovněž z Ruska a třetí byl Viktor Zyranau z Běloruska. Nejlepší z Čechů byl Martin Provazník na 24. místě časem 14,60 a 25. Jaroslav Hrdlička časem 14.61. V běhu na 100 metrů s překážkami skončil na prvním místě Alexej Andrianov z Ruska časem 15,64 sekundy, na druhém Alexej Nečko z Ukrajiny a na třetím Alexandr Makarčuk z Běloruska. Náš Jaroslav Hrdlička obsadil 11. místo časem 16,29 sekundy.
V Ostravě padly ještě další dva světové rekordy. Jeden časem 13,35 sekundy v semifinále vytvořil Alexej Kalinin z Ruska ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže a druhý v tzv. dvojboji (věž + běh na 100 m s překážkami) časem 29,03 Alexandr Makarčuk z Běloruska. Tohoto součtu časů dosáhl v základním kole.
A neztratil se ani výběr ČR II. Ten by totiž, kdyby se započítávaly výsledky všech 15 družstev, skončil v celkovém pořadí na pěkném sedmém místě.