Čeští hokejisté v Plzni podlehli Švédsku

Národní tým poprvé v historii prohrál mezistátní utkání na plzeňském ledě. Český dres oblékli i hráči Lasselsbergeru Málek, Divíšek a Matějovský.

Čeští hokejisté prohráli v přípravném zápase s reprezentací Švédska 3:4 a připsali si již osmou porážku za sebou proti úřadujícím mistrům světa a olympijským vítězům. Seveřané o své dnešní výhře v Plzni rozhodli až ve třetí třetině, v níž dvakrát překonali brankáře Romana Málka. Národní tým porazil neoblíbeného soupeře naposledy v září 2004 při Světovém poháru, pod vedením trenéra Aloise Hadamczika se to reprezentaci ještě nikdy nepovedlo.
Češi začali souboj aktivně. Pozornost debutujícího švédského gólmana Ersberga vyzkoušeli postupně Matějovský, Pivko a Brendl, žádný z nich však neuspěl. Ersbergův protějšek Málek měl první ostřejší zákrok až v 8. minutě při Strakově vyloučení a střelu Joakima Erikssona vyrazil. Vzápětí se dostali do vedení domácí. Irgl brejk v oslabení gólově nezakončil, ale Huml v následné nepřehledné situaci již ano. Útočník finského Turku se tak při premiérovém startu za národní tým dočkal hned branky.
Ještě v pokračující početní výhodě Seveřanů byl blízko k vyrovnání Nordgren, ale Málek jeho pokus vyrazil. Velkou šanci přidat druhý gól měli Češi při vyloučeních Warga a Lindgrena, při hře pěti proti třem trvající 42 sekund však nic nevymysleli. A byli za to potrestáni. Na trestnou lavici putoval Matějovský a Švédi soupeři připomněli, že předešlý vzájemný duel rozhodli v přesilových hrách. Vyrovnal Davidsson, když blízko k úvodnímu gólu svého týmu měl už o chvíli dříve kapitán Jönsson.
V posledních vteřinách prvního dějství se mohl soupeř hned několikrát dostat do vedení, ale po přestávce bylo vše jinak. Po jedenácti sekundách byl vyloučen Hedström a Hadamczikův tým toho využil. Strakovu střelu vyrazil Ersberg jen k dojíždějícímu Veselému a ten nezaváhal. V sedmém zápase za národní tým se tak dočkal premiérového gólu.
Nejlepší reprezentační mužstvo uplynulé sezony ale opět srovnalo. Vyloučený Pivko se sice stihl vrátit na led podle plánu, sedm vteřin po vypršení jeho trestu ale pohotový Berglund překonal Málka podruhé. Dokončil tak akci Joakima Erikssona, který trefil tyč.
Vyrovnaný stav vydržel jen tři minuty, než domácí střelci opět potvrdili svou pohotovost. Brendl nastřelil pravou tyč švédské branky a Hamr puk pohotově dorazil na 3:2. I tentokrát mohlo být rychle vyrovnáno. Ruský sudí Zacharov však švédský gól neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Více vzruchu bylo i nadále před severskou svatyní. Irgla i Pivka však zastavil soupeř alespoň za cenu faulů. V dobré příležitosti nemířil přesně ani Divíšek.
Ve třetí třetině ale úřadující mistři světa i olympijští šampioni přece jen srovnali. Ostřelování Málkovy branky ukončila šikovná Wallinova teč Lindgrenova nahození od modré. Po přečíslení tří na jednoho mohli domácí hokejisté vrátit zápas do "starých kolejí", ale Zíb zakončil rodící se šanci nepřesnou střelou. Hráči Tří korunek hrozili z rychlých protiútoků. Po Brendlově zaváhání na útočné modré vystrašil Málka Jönsson, ale udeřilo až za dvě minuty. Přečíslení dva na jednoho ukázkově zakončili Hedström s Berglundem.
Osmou výhru za sebou ve vzájemných zápasech mohl Švédům pojistit v 53. minutě Berglund, Málek byl ale připravený. Vyrovnat již Češi nedokázali. Další šanci ukončit nelichotivou sérii budou mít Hadamczikovi svěřenci ve čtvrtek v Praze, kde se oba soupeři utkají ve svém zahajovacím zápase turnaje Karjala.
Asistent trenéra českého týmu Pavel Marek si pochvaloval vstup domácích hráčů do utkání. "Začali jsme dobře a v úvodních deseti minutách jsme měli mírnou převahu a vytvořili si i šance," uvedl Marek na tiskové konferenci. Reprezentanti plnili pokyny trenérů, nedělali zbytečné chyby a nepouštěli soupeře do přečíslení. "Drželi jsme se toho dvě třetiny. Bohužel ve třetí části jsme několikrát propadli a utkání ztratili," litoval.
Marka mrzela i pravděpodobná ztráta obránce Jana Hrabala, který si poranil vazy v rameni a zřejmě tak v národním týmu nyní skončil. "Je to škoda, hrál výborně. Stejně jako ostatní mladí hráči, kteří se uvedli vcelku dobře," soudil Marek.
I kvůli této komplikaci zatím trenéři upustili od plánovaného zúžení kádru pro turnaj Karjala. Momentálně to totiž vypadá, že na druhé akci seriálu Euro Hockey Tour se nepředstaví ani útočník Jan Marek, který je nachlazený a k týmu se ještě vůbec nepřipojil. "Na 90 procent nepojede," přiznal kouč Alois Hadamczik. I proto se trenéři rozhodli, že s týmem budou pokračovat všichni hráči. Rozhodnutí, kdo mužstvo opustí, by mohlo padnout již ve středu.
Švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson přiznal, že začátek utkání jeho svěřencům dnes nevyšel. "Chyběla nám rychlost, agresivita. Vše zůstalo v šatně. Poté jsme se ale vlastní zásluhou dostali do zápasu a podařilo se nám ho otočit. Snažili jsme hrát co nejjednodušeji a držet puk v útočném pásmu," uvedl Gustafsson.
Výsledek: Česká republika - Švédsko 3:4 (1:1, 2:1, 0:2). Branky a nahrávky: 9. Huml (Irgl), 21. Veselý (J. Straka), 32. Hamr (Brendl, J. Straka) - 18. Davidsson (Nordgren), 29. Berglund (J. Eriksson, D. Tärnström), 44. Wallin (Lindgren, Ölvestad), 49. Hedström (Berglund, Wallin). Rozhodčí: Zacharov (Rus.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4106.
Česká republika: Málek - Hamr, Žižka, Čutta, Zíb, Hrabal, Čáslava, Platil, Blaťák - Brendl, J. Straka, Veselý - Irgl, Huml, Frolík - Šimánek, Divíšek, Matějovský - Kudrna, Skuhravý, Pivko. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Švédsko: Ersberg - Stralman, D. Tärnström, Mag. Johansson, Enström, Sandström, Lindgren, Jonsson, Hallberg - Berglund, Warg, Hedström - T. Eriksson, J. Eriksson, Mansson - Mattsson, Ölvestad, Wallin - Nordgren, Jönsson, Davidsson. Trenér: Bergt-Ake Gustafsson.