Chanovice budou mít nejvíc vesnických chalup v Česku

Sedmisethlavá obec Chanovice bude mít zřejmě nejvíce nejstarších vesnických chalup ze všech vsí v Česku. Nyní tam stojí devět těchto kulturních památek, devět rozebraných mají odborníci z klatovského muzea v depozitářích. Do roku 2010 by jich tam chtěli mít 27 a v dalších desetiletích až 70.

Cílená propagace v Plzni

Sedmisethlavá obec Chanovice bude mít zřejmě nejvíce nejstarších vesnických chalup ze všech vsí v Česku. Nyní tam stojí devět těchto kulturních památek, devět rozebraných mají odborníci z klatovského muzea v depozitářích. Do roku 2010 by jich tam chtěli mít 27 a v dalších desetiletích až 70. Řekli to starosta Petr Klásek a ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Luboš Smolík.
Skanzen vzniká na okraji obce. "Chceme, aby to byla součást vesnice, aby si člověk uvědomil, že to může být stará zástavba Chanovic. Ve vsi už je výrazná dominanta - centrum tvořené kostelem, zámkem, mohutnými hospodářskými budovami, barokním špýcharem," uvedl Smolík.
Historici skanzen tvoří od roku 1993, kdy muzeum dostalo od obce dva hektary pozemku, jež jsou nyní zaplněny ze třetiny. V první etapě by tam měly být tři usedlosti a dvě samostatné chalupy, což by bylo 27 až 30 objektů. Na celé parcele, jež by měla mít devět hektarů, by časem mělo vzniknout kolem 70 objektů.
Jedinečnost skanzenu je podle Kláska v tom, že vzniká dobrovolnickou prací muzejních pracovníků a velkého kolektivu mladých lidí. V Chanovicích už se vystřídalo zhruba 600 Čechů a 70 cizinců, v poslední době z Francie. Obec i muzeum chtějí, aby jim jezdili pomáhat mladí lidé, kteří by se tak dostali od počítačů k tradici, jež budovali jejich předci.
Pro odborníky je skanzen cenný tím, že se podařilo zachránit typické objekty z regionu jihozápadních Čech. Pro veřejnost zachraňujeme nějakou naší tradici a kulturu, s níž bychom se měli seznamovat, dodal Klásek.
Nejcennější je roubená kolna z Měčína. "Dendrochronologickou metodou jsme zjistili, že ostění neboli futra je ze dřeva z roku 1560 a obvodové roubení je ze stromů pokácených v letech 1613 až 1616," uvedl Smolík.
V terénu je "přehršel špýcharů", ale historici těžko hledají obytné chalupy nebo stodoly. Řada objektů zanikla nebo je majitelé přestavěli.
Chalupy získává muzeum a obec většinou zdarma od bývalých majitelů, někdy jen za cenu palivového dřeva. "Odborníci si pro ni přijedou, rozeberou ho, nakonzervují, odvezou a smontují. "Ke každé vyhotoví dokumentaci, zaměří ji podle jednotlivých trámů, zakreslí nějaké řezy, pořídí fotografie, případně videodokumentaci," dodal Smolík.
Podobný skanzen budují u německého Pasova. V nedalekých Velharticích vzniká spíše jako předhradí pro obsluhu hradu. V Chanovicích je to ale záchranná a systematická expozice lidové architektury jihozápadních Čech, uvedl Smolík. Spolu s odbornými zahradníky tam muzeum dva roky připravuje zahradu s původními druhy stromů a rostlin z Pošumaví. Nedávno tam vznikl nový vstupní objekt se stodolou za šest milionů korun, 75 procent dala EU.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 28.02.2007 12:31



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka