Chaty a chalupy osiřely. Jak se vyhnout návštěvě zloděje?

Rekreační objekty bývají obývány většinou sezónně a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech, což využívají různí pachatelé k páchání trestné činnosti. Na teritoriu Klatovska i dalších okresů Plzeňského kraje je mnoho rekreačních chalup a chat, které jsou využívány ve větší intenzitě od jara do po...

Cílená propagace v Plzni

Rekreační objekty bývají obývány většinou sezónně a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech, což využívají různí pachatelé k páchání trestné činnosti. Na teritoriu Klatovska i dalších okresů Plzeňského kraje je mnoho rekreačních chalup a chat, které jsou využívány ve větší intenzitě od jara do podzimu. Některé objekty se nacházejí o samotě nebo v obcích, kde trvale žijí převážně starší občané. Tento stereotyp, kdy většina z nás ve všední dny pracuje ve městě a na víkend odjíždí na chaty nebo chalupy, vyhovuje zlodějům. Chaty či chalupy od nedělního večera jsou opuštěné a od té doby až do příštího víkendu mají zloději volné pole působnosti. Policisté tedy radí, jak se vykradení chaty nebo chalupy vyhnout:
Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně v okně nebo ve dveřích, vypáčení dveří nebo rozlomení zámku ve dveřích. Při vyšetřování této trestné činnosti je zjišťováno, že sami majitelé nechávají v dostupnosti různé druhy páčidel, jiných nástrojů a nářadí, žebříky zejména v přilehlých objektech, tzn. jednoduché a bezplatné bezpečnostní opatření je nenechávat v okolí rekreačního objektu nic, co by mohlo pachateli usnadnit vloupání. Vzniklé škody nevzniknou jen poškozením např. oken nebo dveří, odstraněním mříží či okenic, ale především odcizením různých věcí.

Majitelé, kteří jsou poctěni „nezvanou návštěvou“, na policii drobné krádeže neohlašují. Mezi nejvíce ohrožené patří příměstské oblasti se zahrádkářskými koloniemi. Na tomto území se nachází největší počet zahrádkářských chat a často se vloupání do jednoho objektu opakuje i vícekrát za rok. Majitelé nechtějí podstupovat ohlášení na policii, protože způsobené škody nejsou velké.

V současnosti pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit např. nářadí - elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí - elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti a různé domácí elektrospotřebiče. Evidujeme i mnoho případů, kdy pachatelé odnesli potraviny, alkoholické nápoje, přikrývky, jízdní kola, prodlužovací kabely, propanbutanové lahve i benzin v kanystrech.

Pro policii je těžké vypátrat a získat dostatečný počet kvalitních a hodnověrných stop po zloději, o kterém majitel neví, zda chatu nebo chalupu vyloupil včera či před měsícem. Majitelé, kteří vlastní rekreační objekty na Klatovsku z převážné části dojíždějí z jiných oblastí.
Při šetření se zjišťuje, že se jedná o sériovou trestnou činnost a v případě dopadení pachatelů jsou objasněny další případy.

Krádeže provádějí různí pachatelé:
1/ nezpůsobují velké škody, spokojí se s přespáním, zkonzumují nalezené potraviny,
kdy se jedná se o občany bez práce a bez trvalého bydliště
2/ pro své řádění využívají odlehlé objekty, recidivisté se skrývají před spravedlností
3/ členové organizovaných skupin. Vytipují si objekt a využívají různé moderní technické prostředky k překonávání mechanických a elektronických zábran.

Majitelům rekreačních chat a chalup doporučujeme správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě.

Věnujte pozornost :
- mechanickým zábranným prostředkům
- uzamykatelné okenice, bezpečnostní zámkový systém, mříže
- využít elektronickou ochranu a případné napojení objektu na mobilní telefon
- cenné věci neponechávejte v objektech
- udržujte dobré vztahy se sousedy, kteří si ve vaší nepřítomnosti mohou všimnout
pohybu neznámých osob a vozidel
- rekreační objekt kontrolujte i v zimním období nebo požádejte jinou osobu, která
bydlí v jeho blízkosti.
- pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí (obrazů, starožitností)
- evidujte si název věci, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení:
- elektrospotřebičů - televizor, rádio, video, satelit, vařič ...
- nářadí - travní sekačka, vrtačka, bruska, pila ...
- jízdního kola, motocyklu.
Po vloupání uvedené údaje budou po vás požadovány u policie a u pojišťovny při uplatnění náhrady škody.

Při podezření z vloupání:
nevstupujte do objektu (pachatel může být uvnitř - nedoporučujeme pachatele zadržet násilím)
neuklízejte po zlodějích (zničíte stopy po pachatelích, někteří majitelé se domnívají, že pro nepořádek je může někdo pomluvit)
neprodleně případ oznamte na policii.
Chceme preventivně působit na majitele rekreačních objektů. Uvedenými doporučeními máme v úmyslu přesvědčit majitele o nutnosti zabezpečení vlastního objektu. Hlídky policie v jednotlivých obvodech kontrolují chatové oblasti, ale není v silách policie, aby hlídala veškeré rekreační objekty.
Vloupání do rekreačních chalup a chat nelze nikdy vyloučit.
Rekreační objekty je nutné zabezpečit ihned - nečekejte až přijde zloděj!


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 06.11.2011 07:03



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka