Chemička v Kaznějově musí prověřit vrty

Plzeňský krajský úřad nařídil vlastníkovi chemičky v Kaznějově na Plzeňsku prověrku a obnovu vrtů, které slouží ke sledování zamořených bývalých kaolinových lomů.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňský krajský úřad nařídil vlastníkovi chemičky v Kaznějově na Plzeňsku prověrku a obnovu vrtů, které slouží ke sledování zamořených bývalých kaolinových lomů. Sytě zelená nebo černá voda mezi Horní Břízou a Kaznějovem obsahuje rizikové těžké kovy. Jde o starou ekologickou zátěž v lesích poblíž zdrojů pitné vody. Odtěžení nebezpečných látek a sanace okolí by stála stovky milionů korun, likvidace zátěže je v nedohlednu. Napsalo to Právo v regionální příloze.
"Dohodli jsme se, že současný vlastník chemičky prověří všechny vrty, které slouží k monitorování spodních vod. Některé jsou zanedbané, neplní funkci tak, jak mají. Je nutné systém kontroly zlepšit," řekl listu krajský radní Boris Kreuzberg. Nápravu nařídil odbor životního prostředí úřadu v Nýřanech, který plní funkci vodoprávního orgánu. OMGD Praha, která zkrachovalou chemičku převzala, zahájí prověrku 90 metrů hlubokých vrtů dnes.
"Jde o čtyři z osmi vrtů, které nedosahují původní hloubky. Prohlédneme je speciální kamerou. Podle výsledků průzkumu se rozhodneme, zda vrty obnovíme či zrušíme a nahradíme," řekla Martina Ježková z OMGD. Společnost, která vyrábí v Kaznějově kyselinu citronovou a průmyslové chemikálie, hradí průzkum za desítky tisíc korun z vlastních zdrojů.
"Tři roky jsem se snažil zlepšení kontroly prosadit. Oprámy (lomy) jsou 800 metrů od vodních zdrojů. Aktuálně nehrozí zamoření, ale měl jsem strach, abychom kvůli nedostatečné kontrole něco neprošvihli," řekl starosta Horní Břízy Karel Hinz. Zatopené jámy jsou také poblíž rezervních zdrojů vody pro severní část Plzně. Odborníci tvrdí, že zatím neprosakují. Do lomů se odpad ukládal od roku 1968.
Chemička byla do 90. let minulého století součástí státního podniku Lachema, který je odpovědný za ekologické škody. Po privatizaci prošla několika konkurzy. Složité majetkové vztahy komplikují likvidaci zátěže.
"Existuje možnost financovat sanaci oblasti ze zdrojů EU. Podmínkou je, že se na akci bude někdo finančně podílet," řekl Kreuzberg. Kraj nemá dostatek peněz, Fond národního majetku dává od staré zátěže ruce pryč a vlastník chemičky zatím podle pravidel EU nemá šanci dotace využít.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 09.10.2006 10:20



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka