Chirurgický kongres přinesl do Plzně nové metody

Nejméně dvě zcela nové metody používané při operacích nádorů by chtěli brzo zavést do praxe lékaři chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Jarní servisní akce AUTO CB

Nejméně dvě zcela nové metody používané při operacích nádorů by chtěli brzo zavést do praxe lékaři chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Jsou to laparoskopické operace jater a zcela převratný postup, který umožní až o dvě třetiny zkrátit hospitalizaci pacientů po operaci nádoru slinivky břišní, řekl novinářům přednosta kliniky Vladislav Třeška. Nové metody prezentovali ve středu a ve čtvrtek přední světoví chirurgové v Plzni na třetím mezinárodním kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu.
Z Japonska přišla nová metoda operací nádorů jater. "Jako se například běžně operuje laparoskopicky žlučník, začínají se v Japonsku laparoskopicky operovat i játra," řekl přednosta. Domluvil se s odborníky z tokijské nemocnice, aby se mohli dva plzeňští lékaři v této nové metodě zaškolit přímo v Tokiu.
Další novinkou, kterou by v Plzni chtěli zavést, je švýcarská metoda pro pacienty s rakovinou slinivky břišní. "To je velmi zajímavá metoda, mění úplně radikálně náhled na perioperační péči (péče před operaci a po ní) o nemocného po operacích nádoru slinivky břišní. Cílem metody je změnit metody anesteziologické, intenzivistické a hlavně metody výživy nemocného tak, aby se zkrátila hospitalizace například ze tří neděl na jeden týden," vysvětlil Třeška.
Také plzeňští lékaři mohli na kongresu předat svým kolegům cenné poznatky z praxe i výzkumu. Klinika chirurgie například jako jediná v ČR provádí takzvané víceetapové operace rakoviny jater. Lékaři místo jednoho radikálního zákroku, při němž odeberou část jater postižených nádorem, provedou operace postupně dvě až čtyři. Tím výrazně zvýší počet pacientů s rakovinou jater, které lze operovat. Zatímco klasickou operaci je možné použít jen u 15 až 20 procent pacientů s nádorem jater a ostatní jsou prakticky neléčitelní, etapová metoda dává šanci na operaci až 40 procentům indikovaných pacientů. Klinika zatím provedla 30 takových zákroků. S metodou poprvé přišli lékaři ve Francii před třemi až čtyřmi lety, v Plzni se provádí dva a půl roku.
Dalším významným příspěvkem plzeňských lékařů je poznatek o novém enzymu, který dokáže indikovat výskyt nádoru, a dokonce i do jisté míry předpovídat, jaké je riziko návratu rakoviny po provedení operace. Enzym je daleko citlivější ukazatel opakování nádorového procesu než dosud používané nádorové markery. Lékaři tak mohou zachytit rakovinu mnohem dřív než dosud. "Metodu přinesli Američané v jiné oblasti chirurgie, nám se ji podařilo rozvinout v oblasti jaterní chirurgie," poznamenal Třeška. Upozornil, že vše je ještě třeba více zkoumat, metodu zatím použili v Plzni asi u 50 pacientů, ale osvědčila se.
Kongresu v Plzni se účastní na 350 lidí, z toho je 180 lékařů z Japonska, Švýcarska, Německa, Francie a Česka. Zbytek tvoří zejména zdravotní sestry, které měly letos poprvé na kongresu vlastní přednáškový blok.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
22.06.2007 14:35



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka