Chybějící finance pro školy pokryje město Plzeň

Rada města Plzně odsouhlasila dofinancování chybějících státních finančních prostředků na ostatní neinvestiční výdaje v roce 2012 pro základní školy zřízené statutárním městem Plzeň z rozpočtu města – schválených příspěvků na provoz příslušných škol na rok 2012. Důvodem je zajištění zachování stávaj...

Jarní servisní akce AUTO CB

Rada města Plzně odsouhlasila dofinancování chybějících státních finančních prostředků na ostatní neinvestiční výdaje v roce 2012 pro základní školy zřízené statutárním městem Plzeň z rozpočtu města – schválených příspěvků na provoz příslušných škol na rok 2012. Důvodem je zajištění zachování stávající kvality vzdělávacího procesu.
V souladu s § 160, odst. 1, písm. c) zák. č. 561/2004 Sb., školský zákon, v platném znění, se ze státního rozpočtu poskytují finanční prostředky školám a školským zařízením zřizovaných obcemi nebo svazky obcí, a to na platy, náhrady platů, nebo mzdy a náhrady mezd, na odměny za pracovní pohotovost, odměny za práci vykonávanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, na odstupné a na ONIV (výdaje na úhradu odvodu z úhrnu mezd na veřejná pojištění, na příděly do fondu kulturních a sociálních potřeb, na vyplácení náhrady mezd za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti, cestovné, ochranné pomůcky, školení a semináře zaměstnanců, zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, periodické prohlídky, výdaje na nezbytné zvýšení nákladů spojených s výukou dětí, žáků a studentů zdravotně postižených, kdy vedle učebních pomůcek se může jednat o zajištění takového přídavného zařízení nebo úpravy nábytku, které je zcela nezbytné pro výuku zdravotně postiženého dítěte, výdaje na učební pomůcky, výdaje na školní potřeby a na učebnice, včetně učebnic a odborných knih, které používají učitelé pro výuku, výdaje na další vzdělávání pedagogických pracovníků a na činnosti, které přímo souvisejí s rozvojem škol a kvalitou vzdělávání).
Finanční prostředky na ONIV jsou státem každoročně snižovány. Jejich výše byla kritická již v roce 2011, nicméně v tomto roce MŠMT vypsalo rozvojový program Školní vybavení pro žáky 1. ročníku základního vzdělávání ve výši 800,- Kč na jednoho žáka prvního ročníku. Pro rok 2012 tento program ministerstvem vypsán nebyl. V roce 2011 mohly základní školy rovněž čerpat finanční prostředky na část ONIV (např. učební pomůcky, další vzdělávání pedagogických pracovníků, vybavení ICT) z rozvojového programu „EU peníze školám“.
Pro rok 2012 navíc došlo ke snížení objemu finančních prostředků na ONIV v průměru o 35 % na základní školu proti roku 2011. Školy se tak dostaly do situace, že po zaplacení povinných výdajů ze zákona (odvody, nemocenská, ochranné pomůcky, škola v přírodě, vybavení žáků prvních tříd) nezbývají žádné, případně minimální, finanční prostředky na nákup učebnic, učebních pomůcek, cestovné a další vzdělávání pedagogických zaměstnanců. Touto situací je ohroženo zachování stávající kvality vzdělávacího procesu.
Znění § 180 odst. 2 zák. č. 561/2004 Sb., školský zákon, v platném znění, umožňuje obci přispívat školám, které zřizuje, na další neinvestiční výdaje jinak hrazené ze státního rozpočtu, tedy i na ONIV.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.06.2012 08:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka