Člověk v tísni postaví na náměstí komunistický lágr

Dnes 22. září od 18 hodin bude na náměstí Republiky v Plzni slavnostně zahájena výstava „Příběhy bezpráví – z vězeňských spisů“. Na náměstí bude umístěna až do 2. října a doprovázet ji budou filmové projekce dokumentárních filmů o československých dějinách. První z nich – film Heleny Třeštíkové Slad...

Jarní servisní akce AUTO CB

Dnes 22. září od 18 hodin bude na náměstí Republiky v Plzni slavnostně zahájena výstava „Příběhy bezpráví – z vězeňských spisů“. Na náměstí bude umístěna až do 2. října a doprovázet ji budou filmové projekce dokumentárních filmů o československých dějinách. První z nich – film Heleny Třeštíkové Sladké století na zahájení přímo navazuje od 19 hodin v Anděl Café & Music Bar v Bezručově ulici. Po projekci bude příležitost diskutovat s hostem – Tomášem Bursíkem z Ústavu pro studium totalitních režimů.
„Cílem výstavy je připomenutí obětí komunistické justice, mezi nimiž byla řada lidí z Plzeňska,“ říká ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni Tomáš Hirt. Zahájení se kromě Tomáše Bursíka zúčastní členové Konfederace politických vězňů i představitelé města Plzně a Plzeňského kraje, díky jejichž podpoře se na akci podařilo získat finanční prostředky. Výstavu, která byla v roce 2007 připravena v rámci projektu Příběhy bezpráví, podpořila i Nadace 700 let města Plzně.
Venkovní instalace má podobu lágru: v prostoru se strážní věží, obehnaném ostnatými dráty, je umístěno několik desítek fotografických portrétů pocházejících z vězeňských spisů bývalých politických vězňů. Z Plzeňského kraje jsou mezi nimi Stanislav Broj, Luboš Hruška, Antonín Husník a Václav Krudl. V těžkých žalářích ale byla i řada dalších. Význam výstavy je symbolický – zastupuje desítky skutečných lágrů, jimiž bylo komunistické Československo poseto. Portréty a osudy vězňů, se kterými se návštěvníci výstavy seznámí, ukazují, jak široké bylo spektrum perzekuovaných občanů. Za strohými čísly statistik – 247 politických vězňů bylo popraveno, uvádí se, že v pracovních táborech a věznicích zemřelo kolem 8 000 vězňů, protiprávně odsouzeno a dlouhodobě vězněno bylo více než 200 000 lidí – se skrývají konkrétní lidské osudy. „O pohnutých osudech generace našich prarodičů je ve školách i na veřejnosti poměrně málo informací. Proto jsou na exkurzi do lágru pozváni i učitelé s třídami žáků,“ doplňuje koordinátor vzdělávacích aktivit Člověka v tísni Aleš Kavalír.
Projekt Příběhy bezpráví bude v Plzni v listopadu tradičně (letos již 4. rokem) pokračovat projekcemi filmů na školách, doprovázenými diskusí s hostem. V letošním roce školám Člověk v tísni nabídne dokumentární i hrané filmy a zcela nově i dva trezorové snímky.
Všechny zapojené školy navíc dostanou dokumenty o Severní Koreji a Barmě. Jejich projekce, kterými mohou pedagogové na filmy o československých dějinách navázat, by měly vést ke zvýšení zájmu o aktuální otázky a k diskuzi o naší odpovědnosti vůči občanům nedemokratických zemí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 22.09.2008 06:00



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka