Co dělat, když vás děti neposlouchají?

Každý rodič se občas dostane do konfliktu se svým dítětem i kvůli maličkostem a to jen proto, že dítě nedodrželo dohodu. Pokud rodiče nebudou důslední, může to v budoucnu znamenat pro dítě problémy ve škole, potom na pracovišti a v běžném životě. Přitom stačí, když budeme jenom trvat na dodržení vzá...

Jarní servisní akce AUTO CB

Každý rodič se občas dostane do konfliktu se svým dítětem i kvůli maličkostem a to jen proto, že dítě nedodrželo dohodu. Pokud rodiče nebudou důslední, může to v budoucnu znamenat pro dítě problémy ve škole, potom na pracovišti a v běžném životě. Přitom stačí, když budeme jenom trvat na dodržení vzájemné dohody.
Určitě jste byli svědkem podobné události.
Matka s malým dítětem stojí ve frontě na poště (nebo kdekoliv jinde), a protože je dítěti dlouhá doba, začne se vrtět. Matka ho napomene, ať ještě chvilku vydrží, ale dítě nic. Začíná se nejen vrtět, ale pořádně zlobit. Ruší všechny ostatní lidi, obtěžuje je, a když ho matka plácne, jeho vztek se ještě vystupňuje. Matka, aby zklidnila situaci, pronese: „Když přestaneš zlobit, vezmu tě za chvilku na zmrzlinu.“ Dítě se po ní podívá, zda to myslí vážně, ale pak stejně pokračuje ve svém chování. Matka začíná být zoufalá a s ní postupně i lidé, čekající ve frontě. Matka začne používat všechny možné výhrůžky a nakonec vždy zopakuje větu se zmrzlinou.
Najednou se fronta pohne, matka je na řadě, vyřídí vše potřebné a z pošty spolu s dítětem odchází.
A co se asi odehraje dál? Dítě určitě začne kňourat, že chce zajít na slíbenou zmrzlinu. Jak byste reagovali vy? Spousta matek podlehne nátlaku dítěte, a přestože dítě nedodrželo nic z toho, na čem se s matkou dohodlo, dítě si to prostě „vybrečí“, říká Jiřina Koppová z plzeňského Centra poznání člověka.
Pokud dítěti nějaký zákaz projde a rodiče nejsou důslední, aby dodrželi to, na čem se dohodli, dítě ví, že mu to s největší pravděpodobností projde i příště. A bylo by hloupé, kdyby to nezkusilo. A učí se to již od útlého věku. Většina rodičů totiž postrádá důslednost. Říkáme věci, které nemyslíme vážně. Řekneme „Ne“, ale pak se podvolíme. Nesplníme, co jsme řekli. Trocha zlobení stačí, aby většina z nás změnila „ne“ na „ano“. Chováme se pokaždé jinak. Občas necháme zlobení našich dětí bez povšimnutí, občas si hrajeme na přísné dozorce. A pak se divíme, že nás děti neposlouchají.
Jak uvedla Jiřina Koppová, stačí důsledně dodržovat to, co jste řekli, a dítě bude vaše varování vnímat. Naučí se, že když řeknete, ať přestane zlobit, musí přestat zlobit hned, protože to myslíte naprosto vážně. Pokud jste důslední nebyli, vaše dítě uslyší pouze vyhrožování. Z minulosti se naučilo, že mu to párkrát prošlo. Když řeknete synovi, že bude doma do šesti hodin, nepřehlížejte, když se vrátí později. Někteří rodiče zpoždění dětí přehlížejí, protože se chtějí vyhnout konfliktu. „Teď se mi to nechce řešit, jsem unavená.“ „ Před chvilkou jsem přišel z práce a nebudu se s tebou zase rozčilovat,“ slyším často v naší poradně, uvádí Koppová. Klamete sami sebe. Uvědomte si to. Budete zítra méně unaveni? Je to stejné, jako když je při průjezdu obcí stanovená maximální povolená rychlosti 50 km/hod., ale v podstatě ji nikdo z řidičů nedodržuje, neboť si myslí, že policista ještě toleruje hranici 60 km/hod., tak proč by ji dodržovali? A stejné je to s vaším dítětem. Proč by chodil syn domů včas, když ví, že pokud se o půl hodiny opozdí, doma mu to projde? Možná si vyslechne nějaké to láteření, ale to bude v podstatě všechno. Nic víc, žádné vyvození důsledků. Pokud to budete přehlížet, v budoucnu na to doplatíte nejen vy, ale i vaše dítě. Nebude mít žádné základní návyky dodržet slovo, na kterém se s druhou stranou dohodli. Jednou mu to může komplikovat vztahy na pracovišti, problémy s šéfem, nedůslednost, nespolehlivost. A to jen proto, že se vám to kdysi nechtělo řešit.
Mnozí rodiče se totiž bojí říci dítěti „ne“. Někteří se tomu vyhýbají, protože se s dítětem nechtějí hádat. Jiní se cítí trapně, když jejich dítě dostane na základě jejich zákazu záchvat vzteku přímo na veřejnosti.
„Chcete-li, aby se vaše děti dokázaly chovat ukázněně a mohli jste se na ně kdykoliv spolehnout, musíte být důslední. Pokud něco řeknete, musí to platit a vy si musíte za svým slovem stát. Jen tak získáte autoritu“, dodává Jiřina Koppová z Centra poznání člověka.


Centrum poznání člověka pomáhá v řešení psychických i fyzických potíží jednotlivcům i rodině. Pomoc probíhá formou sezení nebo krátkodobých i dlouhodobých kurzů, ve kterých pomáháme lidem pochopit základní principy fungování vztahů v rodině a jak je napravit.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 05.08.2012 08:27



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka