Co může Plzeň udělat pro čistější vzduch? Odpoví seminář

Plzeňské nevládní organizace Děti Země a Centrum pro životní prostředí a zdraví připravuji seminář o možných opatřeních ke zlepšení čistoty ovzduší a bezpečnosti dopravy ve městě. Seminář proběhne 31. května a představí například zkušenosti s programy bezpečných cest do škol, se zaváděním nízkoemisn...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňské nevládní organizace Děti Země a Centrum pro životní prostředí a zdraví připravuji seminář o možných opatřeních ke zlepšení čistoty ovzduší a bezpečnosti dopravy ve městě. Seminář proběhne 31. května a představí například zkušenosti s programy bezpečných cest do škol, se zaváděním nízkoemisních zón nebo s možnostmi uplatnění čistějších paliv v dopravě. Plzeň má dlouhodobě problémy se znečištěním ovzduší, zejména prachovými částicemi a rakovinotvorným benzo-a-pyrem.
„ Jde o první z plánovaných seminářů v rámci projektu »Plzeň bez sazí« . Jeho cílem je inspirovat občany města i jeho představitele zkušenostmi z jiných měst v České republice nebo v zahraničí. Pozvali jsme několik odborníků, kteří přestaví příklady opatření, která se už jinde osvědčila. Za první vlaštovku v tomto ohledu považujeme skutečnost, že město zadalo studii proveditelnosti nízkoemisní zóny či zón v Plzni. Doufáme, že do budoucna bude možné do Plzně přinést i další opatření, která se už v zahraničí osvědčila,“ uvedl Martin Hyťha z Děti Země Plzeň.

„Plzeňané dýchají vzduch natolik znečištěný, že jsou překračována nejen doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i limity stanovené zákonem a evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší. To zvyšuje počet zánětlivých onemocnění dýchacího ústrojí, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti, snižuje délku dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Mnohá města a vlády si uvědomují, že opatření jako nízkoemisní zóny, mýtné systémy, dieselové filtry prachových částic nebo čistější paliva přinášejí nejen kvalitnější ovzduší a zdravější občany, ale ze společenského pohledu jsou výhodná i ekonomicky. Zahraniční analýzy ukazují, že mohou přinášet úspory v systému veřejného zdravotnictví, zvyšovat produktivitu práce nebo vést k rozvoji nových technologií a k tvorbě pracovních míst.“


Seminář nazvaný „Co můžeme v Plzni udělat pro čistější ovzduší a bezpečnější dopravu?“ proběhne ve čtvrtek 31. května od 10 hodin v prostorách Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Účast na semináři je bezplatná díky podpoře Nadačního fondu Zelený poklad a organizace Deutsche Umwelthilfe. Z kapacitních a organizačních důvodu je nutné se na seminář předem registrovat nejpozději do 29. května na e-mailové adrese: cpzpz@centrum.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 17.05.2012 08:15



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka