ČSOB a ERA podpořily 40 projektů rozvoje regionů, u nás Terešov a žehnání koní

V rámci dalšího kola tzv. malých komunitních grantů, podpořily ČSOB a ERA celkem 40 projektů, mezi které letos rozdělily více než 2 miliony korun. Tyto projekty byly vybrány dvěma nezávislými komisemi z 208 přihlášených. Celková částka, kterou ČSOB a ERA od roku 2009 podpořily regiony, tak přesáhla ...

Jarní servisní akce AUTO CB

V rámci dalšího kola tzv. malých komunitních grantů, podpořily ČSOB a ERA celkem 40 projektů, mezi které letos rozdělily více než 2 miliony korun. Tyto projekty byly vybrány dvěma nezávislými komisemi z 208 přihlášených. Celková částka, kterou ČSOB a ERA od roku 2009 podpořily regiony, tak přesáhla 6 milionů korun.
Mezi nejúspěšnější kraje s největším počtem podpořených projektů se v letošním roce nově zařadil Jihočeský kraj (7 podpořených projektů – doposud byl v rámci malých komunitních grantů podpořen pouze jeden projekt v roce 2009), dále Jihomoravský kraj (5 podpořených projektů) a shodně byl úspěšný Středočeský kraj a kraj Vysočina (4 podpořené projekty).
„Do Grantového fondu ČSOB jsme obdrželi 70 žádostí, celková výše požadovaných finančních prostředků byla 4 045 307 korun. O grantový fond ERA byl poměrně vyšší zájem, obdrželi jsme 138 žádostí v celkové výši 7 943 023 korun. Hodnotící komise měly letos opravdu z čeho vybírat a na podpořené projekty se můžeme jenom těšit,“ popisuje Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.
Počet přihlášených projektů oproti loňsku dramaticky poklesl na méně než polovinu. Stalo se tak kvůli novým pravidlům, která byla nastavena, aby snížila počet přihlášených projektů a zároveň zvýšila jejich kvalitu.
„V rámci tohoto grantového kola nám historicky přicházelo největší množství žádostí, které ale vzhledem k široce vymezenému zaměření grantových fondů nesplňovaly vždy cíle programu. Zbytečně tak vznikal vysoký převis poptávky nad nabídkou, který odrazoval stále větší množství žadatelů s kvalitními projekty. Velkou část žádostí jsme navíc nemohli uspokojit. Žádosti, které jsme obdrželi letos, jsou i podle posouzení hodnotících komisí znatelně zajímavější, proto považujeme provedené změny v programu za úspěšné,“ vysvětluje Katka Bláhová z Nadace VIA.
Hlavní změnou letošního ročníku bylo aktivní zapojení široké veřejnosti, která musela být přímo vtažena do příprav a realizace projektu. Z ERA grantového fondu mohly být navíc podpořeny pouze nové nápady, nikoliv opakující se akce. V letošním roce také hodnotící komise kladla velký důraz na přínos pro komunitu, ve které je projekt realizován.
Více informací je k dispozici na webových stránkách ČSOB, Poštovní spořitelny a Nadace VIA:
• www.csob.cz
• www.postovnisporitelna.cz
• www.nadacevia.cz

Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a.s.

PLZEŇSKÝ KRAJ
650 let od první dochované písemné zmínky o Terešovu
Organizace: Obec Terešov
Město: Terešov
Obec Terešov leží nedaleko Rokycan, na okraji CHKO Křivoklátsko, díky čemuž je v současnosti oblíbeným víkendovým cílem mnoha chatařů a chalupářů, kteří tak doplňují její jinak poměrně malý počet obyvatel (146). V minulosti obce je několik méně významných událostí, tou nejdůležitější je první písemná zmínka o obci z roku 1361. A jelikož stálí i víkendoví obyvatelé obce rádi tráví svůj volný čas společně, rozhodli uspořádat k významnému jubileu 650 let oslavu. Součástí bude hudební vystoupení všech obyvatel, které bude zároveň slavnostní premiérou kantáty „1361“ od Aleše Březiny, zkomponované specielně pro tuto příležitost. Dále bude probíhat doprovodná výstava fotografií a jiných dokumentů, vzpomínkové shromáždění u pomníku padlých v 1. světové válce spojené s modlitbou za současné i minulé terešovské rodiny a komentovaná prohlídka židovského hřbitova. Tyto oficiální aktivity doplní další doprovodný program různých zájmových spolků z okolí. Celá slavnost se uskuteční 21.9.2011 a bude oslavou minulosti, přítomnosti a hlavně budoucnosti komunitního života obce.
Projekt byl podpořen částkou 40 000 Kč.

Žehnání koní
Organizace: Český svaz ochránců památek
Město: Plzeň
Český svaz ochránců památek působí zejména v plzeňském kraji, kde se snaží o záchranu několika vybraných kulturních památek. V Čečovicích je to budova zámku, jedna z dominant této malé obce ležící mezi Plzní a Domažlicemi. Kromě obnovy zámku se sdružení snaží i o obnovu zapomenutých tradic, které dříve posilovaly komunitní život v každé obci. Díky zájmu jedné z členek rady obce se lidé rozpomněli na tradici žehnání koní, dosud živou v sousedním Německu. Nápad se obyvatelům obce zalíbil a bylo rozhodnuto o uspořádání slavnosti ve spolupráci s bavorskými obcemi Furth im Wald a Kötzing. Už nyní jsou přípravy v plném proudu, lidé se snaží pomoci s organizací a přípravou všeho tak, aby 16.7.2011 obec přivítala české i německé koně a návštěvníky v plné kráse. Kromě samotného slavnostního žehnání koní, které provede pozvaný farář, se uskuteční i bohatý doprovodný program, na kterém se budou podílet i obyvatelé Čečovic. Tato akce tak přispěje k obnově staré tradice, ale i k upevnění vztahů mezi lidmi a bude i pěknou příležitostí, jak představit úspěchy sdružení ve věci opravy zámku.
Projekt byl podpořen částkou 44 000 Kč.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 04.06.2011 07:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka