ČT vybuduje v kraji multiplex veřejné služby

Multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT začne psát svou historii. První vysílač sítě 1 bude spuštěn začátkem července v Plzeňském kraji. Proto bude v Plzni ukončeno analogové zemské vysílání ČT2. Česká televize zahájí budování multiplexu veřejné služby. Vysílací sít 1 nabídne v rámc...

Cílená propagace v Plzni

Multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT začne psát svou historii. První vysílač sítě 1 bude spuštěn začátkem července v Plzeňském kraji. Proto bude v Plzni ukončeno analogové zemské vysílání ČT2.
Česká televize zahájí budování multiplexu veřejné služby. Vysílací sít 1 nabídne v rámci digitálního zemského vysílání (DVB-T) všechny čtyři programy – ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 i ČT4 SPORT, a to postupně v celé zemi.
Dle harmonogramu stanoveného Technickým plánem přechodu bude ČT pokrývat republiku signálem multiplexu veřejné služby ve vysílací síti 1 od západu na východ. Tato strategie reflektuje potřebu urychlené digitalizace v příhraničí zejména s Německem a Rakouskem, kde už digitální pozemní vysílání rovněž zahájili, a s naším analogovým se vzájemně ruší. Ve veřejnoprávní síti 1 začne Česká televize vysílat nejen v regionech, kde dosud digitální pozemní vysílání dostupné není vůbec, současně se do ní přesune i v těch místech, kde již vysílá v dočasné síti A.

První v zemi si multiplex veřejné služby naladí obyvatelé Plzeňského kraje. Signál by k nim měl začít proudit na 34. TV kanálu na začátku července. Konkrétní datum a další parametry budou stanoveny dle výsledku veřejné obchodní soutěže na poskytovatele služeb spojených s výstavbou a provozem sítě 1. Rozhodnutí nezávislé odborné komise se očekává po 17. červnu 2008. Vítěz soutěže a jeho řešení přinesou mimo jiné přesné termíny, kdy se digitálního zemského vysílání multiplexu veřejné služby dočkají nejen diváci z Plzeňského kraje, ale i z ostatních regionů České republiky. Podrobnosti se veřejnost dozví včas prostřednictvím informačních aktivit České televize.

Spuštění digitálního multiplexu veřejné služby v síti 1 na mezinárodně koordinovaném kmitočtu, tedy na 34. televizním kanálu, si vyžádá nejprve několik dílčích změn na vysílači Plzeň-město – Krkavec. Na něm totiž 34. TV kanál dosud využívá analogové vysílání ČT1. Dvě různá vysílání na stejné frekvenci z vysílačů v relativně těsné blízkosti jsou samozřejmě vyloučena. Proto bude 34. kanál na Krkavci uvolněn. Aby ale Plzeňané nepřišli o analogový příjem ČT1, proběhne mezi 9. a 13. červnem 2008 na vysílači Plzeň-město – Krkavec krátká výluka. Během ní se analogové zemské vysílání ČT1 přesune z 34. na 27. kanál (jeho vyzářený výkon bude navíc zvýšen, aby se dosáhlo původního pokrytí) a naopak ČT2 se do doby vypnutí svého analogového signálu v červenci přesune z 27. na 34. kanál. Diváci zaznamenají prohození ČT1 a ČT2 na předvolbách svého televizoru, pokud oba tyto programy přijímají z vysílače Krkavec. Lidé přijímající z Krkavce jen jeden program a druhý z jiného vysílače, budou mít rázem stejný program na dvou předvolbách současně. V tom případě bude potřeba chybějící program znovu naladit – buď se přeorientovat na jiný analogový zdroj příjmu (zejména Plzeň – Krašov, kde se ještě nějakou dobu bude analogově vysílat ČT1 na 31. a ČT2 na 48. kanálu), případně na digitální příjem z družice, nebo počkat pár týdnů na pozemní digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy České televize na 34. kanálu. V případě preferencí analogového příjmu pro nahrávání pořadů bude nutné upravit na rekordéru naladění předvoleb, aby správně fungovaly kódy ShowView.

Zahájení digitálního pozemního vysílání multiplexu veřejné služby a vypnutí analogového zemského vysílání ČT2 z vysílače Plzeň-město – Krkavec, obojí na zmíněném 34. TV kanálu, proběhne na počátku července „střihem“, v noci z jednoho dne na druhý. Kdy přesně? Co je nutné zkontrolovat, aby DVB-T příjem fungoval bez potíží? Jaké přijímače či antény bude zapotřebí? Odpovědi na tyto a další otázky bude Česká televize přinášet divákům prostřednictvím komplexních informačních aktivit. Jejich součástí bude vedle speciálního symbolu (z Domažlicka známého piktogramu v podobě čtyř čtverců v pravém spodním rohu obrazu) také informační textová lišta. V obou případech pouze v analogovém vysílání ČT2 z daného vysílače. Diváci tedy lehce poznají, že přijímají analogový signál, jehož šíření bude ukončeno. V programu ČT budou rotovat informační spoty, a to jak v rámci celé republiky, tak i regionálně odpojované spoty s konkrétními informacemi pro dotčené diváky. Tématu se bude věnovat zpravodajství ČT, časopis ČT+, Česká televize bude průběžně informovat i regionální tisk a rozhlasové stanice. Počítá se rovněž s vyvěšování billboardů, technický rádce bude k dispozici na speciálních webových stránkách ČT na adrese www.digict.cz.

Přechod zemského televizního vysílání z analogového na digitální začal v České republice 21. října 2005. Tehdy Česká televize, po pěti letech zkušebního provozu, spustila řádné DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2 a ČT24, a to v přechodné telekomunikační síti A. Od 9. února 2006 se pak nabídka zmíněné sítě nebo-li multiplexu A rozšířila také o ČT4 SPORT. Signálem multiplexu A se podařilo pokrýt oblasti v dosahu vysílačů Praha – Cukrák, Praha-město – Žižkov, Brno – Hády, Brno-město – Barvičova, Ostrava – Slezská Ostrava, Domažlice – Vraní vrch a Ústí nad Labem – Buková hora. Další rozvoj digitálního pozemního vysílání následně na dlouhé měsíce de facto zastavil postoj komerčních vysílatelů k uvolňování jimi využívaných analogových kmitočtů potřebných pro digitální vysílání a současně komplikovaná legislativní situace při řešení nastalého patu. Za nový start digitalizace v ČR se pak označuje vloni 1. listopadu přijatá diginovela, neboli zákon č. 304/2007 Sb., a zejména pak letošní květnové vydání Technického plánu přechodu, čili jízdního řádu digitalizace v Česku. Ten přinejmenším uděluje přechodu z analogového na digitální zemské vysílání jasný legislativní rámec. Především Českou televizi pověřuje budováním zvláštní vysílací sítě pro šíření multiplexu veřejné služby (digitální síť 1). Jeho výstavba proběhne nezávisle na vlivu komerčních vysílatelů a bude operovat s kmitočty, které má reálně k dispozici – nejčastěji s frekvencemi, na nichž nyní vysílá analogově ČT2.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 07.06.2008 17:56



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka