ČT vypne další analogové vysílače a dokrývačů z kraje

Česká televize ukončí provoz 3 analogových vysílačů a 85 analogových dokrývačů v Jihočeském, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském kraji i v Praze, a to ve dvou vlnách: k 28. únoru a 31. březnu 2010. Vládní nařízení o Technickém plánu přechodu (TPP) stanovuje červen 2012 za...

Cílená propagace v Plzni

Česká televize ukončí provoz 3 analogových vysílačů a 85 analogových dokrývačů v Jihočeském, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském kraji i v Praze, a to ve dvou vlnách: k 28. únoru a 31. březnu 2010.
Vládní nařízení o Technickém plánu přechodu (TPP) stanovuje červen 2012 za nejzazší termín pro konec analogového zemského TV vysílání v České republice. Do té doby musí Česká televize ukončit provoz ještě bezmála 900 analogových vysílačů velkého a zejména malého výkonu. Takto rozsáhlou logistickou operaci je tedy pro zdárný průběh potřeba rozložit do nadcházejících 28 měsíců. Česká televize zahájí vypínání analogového zemského vysílání ve větším měřítku již v únoru 2010. Do konce března 2010 se definitivně odmlčí 88 analogových vysílačů a dokrývačů.
V noci z neděle 28. února na pondělí 1. března 2010 budou vypnuty analogové vysílače ČT1 Sušice – Svatobor (35. kanál) a ČT1 i ČT2 Klatovy – Barák (22. a 58. kanál). Jejich signály jsou od 7. ledna 2010 označené piktogramem a textovou lištou. Tyto grafické prvky na svých obrazovkách vidí také diváci přijímající Jedničku a/nebo Dvojku z 16 závislých převaděčů a opakovačů. Některé ukončí provoz rovněž 28. 2. 2010, několik z nich až 31. 3. 2010 (přehled v přiložených tabulkách).

V závěru února a na konci března 2010 se definitivně odmlčí i dalších 69 analogových dokrývačů v Jihočeském, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském kraji a v Praze (viz tabulky níže). Signály těchto analogových vysílačů malého výkonu už nebudou z technických důvodů před vypnutím označené piktogramem ani textovou lištou. Diváci v relevantních lokalitách musejí sami ověřit, zda-li přijímají vysílání ČT1 a/nebo ČT2 z daného převaděče či opakovače, a to podle kanálu naladěného v televizním přijímači. Česká televize bude o podrobnostech informovat místní samosprávu příslušných měst a obcí.

Analogové převaděče ČT1 Kašperské Hory (25. kanál) a Strážov (33. kanál) v současnosti využívají jako svůj zdroj signály z analogových vysílačů Sušice, respektive Klatovy. Přebírají tedy vysílání včetně piktogramu a textové lišty. Budou však přeladěné na jiný zdroj, oba grafické prvky tak z jejich vysílání zmizí a tyto analogové vysílače malého výkonu prozatím zůstanou v provozu – nebudou vypnuté k 28. 2. 2010.

Česká televize šíří své digitální zemské vysílání (DVB-T) v rámci vlastní sítě 1, která od prosince 2009 pokrývá již zhruba 94,3 % obyvatel České republiky a v dotčených krajích již její pokrytí dosahuje nejméně 98,3 % obyvatel (dle stavu zveřejněného Českým telekomunikačním úřadem k 11. prosinci 2009). Takzvaný multiplex veřejné služby obsahuje programy ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě, digitální doplňkové služby a sedm stanic Českého rozhlasu. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.
Vysílání České televize lze přijímat také dalšími cestami. Při zajišťování kvalitního televizního signálu v místech bez uspokojivého příjmu zemského digitálního vysílání narůstá zejména význam družice. Kdekoliv v České republice je dostupné digitální satelitní vysílání ČT z družic na pozici 23,5 východně – všechny čtyři programy ČT ve standardním rozlišení SD ze satelitu Astra 3A a vysílání ČT HD ve vysokém rozlišení ze satelitu Astra 1E (od jara 2010 Astra 3B). Příjem není zpoplatněn, je však kvůli vysílacím právům omezen podmíněným přístupem na území České republiky, a to prostřednictvím přístupové karty. Na kartách Skylink i CS Link jsou programy ČT k dispozici v rámci základní nabídky bez registračního a měsíčního paušálního poplatku, hradí se pouze jednorázová pořizovací cena karty. Potřeba je vedle přístupové karty také vhodné přijímací zařízení a zobrazovač – satelitní parabolická anténa s konvertorem (průměr paraboly ideálně 60 cm a více), odpovídající satelitní set-top-box (osazený buď přímo zabudovaným modulem CryptoWorks nebo univerzálním rozhraním CI pro připojení tohoto modulu, pro příjem ČT HD musí navíc naplňovat standardy DVB-S nebo DVB-S2 a MPEG-4) a televizor (pro příjem ČT HD schopný reprodukovat signál 1080i25, nejlépe s plným rozlišením 1920 × 1080 bodů).



Programy České televize je možné přijímat také v rámci placených služeb komerčních poskytovatelů – satelitního digitálního vysílání z dalších družic, kabelové televize a IPTV. Tyto distribuční cesty neprovozuje Česká televize, proto nemůže garantovat rozsah služeb a jejich technickou úroveň.

Více o digitalizaci České televize ve vysílání ČT, v internetovém speciálu www.digict.cz, v teletextu ČT1 (strana 650) a v Diváckém centru ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně 7:30 – 20:00 hodin).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 24.02.2010 12:19



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka