Další exponát měsíce na výstavě v muzeu

Mimořádnou pozornost si jistě zaslouží exponáty barokní lékárny ze sbírek Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech....

Cílená propagace v Plzni

Mimořádnou pozornost si jistě zaslouží exponáty barokní lékárny ze sbírek Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech, které budou krátkodobě vystaveny v rámci výstavy a jedné z doprovodných akcí: EXPONÁT MĚSÍCE.
Od 26. 11. do 15.12. je v prostorech výstavy ve 2.patře budovy muzea vystaven soubor exponátů barokní lékárny „U bílého jednorožce“ v Klatovech.
V našich zemích se lékárníci objevují od 10.století v klášterech, ale službu veřejnosti ve městech konali až od sklonku 13.století. K největšímu rozmachu lékárenství dochází v 16.století, a to nejenom ve městech královských, ale i poddanských.
V takové středověké, ale i pozdější lékárně se skrývalo mnoho zajímavého až tajuplného. Člověk zde mohl koupit psí, jezevčí, zaječí, medvědí či hadí sádlo, léky minerálního a chemického původu (zlato, stříbro, měď, žulu, kamenec). Méně zámožným nabízela lékárna třeba zelený a modrý nickamínek, což byla skalice, vitriol, tedy kyselinu sírovou či uhličitan olovnatý nazývaný zajímavě „blajvajs“. Pro tyto chemikálie si do lékárny chodili i lidoví léčitelé, kteří je potom ordinovali spolu s paškálem, tedy svěcenou svíčkou, ale také s hlínou z mravenišť, sklepů, hřbitova, smetím vymeteným z kostela, odstřižky z rubáše nebo hadru, kterým se o posvícení v hostinci utíraly stoly. Při přípravě medikamentů se nesměla zaměnit voda říční, loužová, dešťová, od mlýna a svěcená. Největšího účinku léků se dosáhlo zaříkáváním různých zkomolených formulí a zaříkávadel při jejich zhotovování. Jako omlazující prostředek se nejlépe osvědčovalo sušené hadí maso. Sušení švábi působili močopudně, při zánětech oka pomáhaly račí oči (kuličky, které se tvoří na žaludku raka říčního), které se vkládaly pod víčko a způsobily nadměrné slzení. Proti chudokrevnosti zaručeně pomáhala sušená kozlí krev, popřípadě srnčí či jelení. Také se používala při hojení ran a k zástavě krvácení. Nemocným stiženým padoucnicí se podávala zapáchající rostlina „čertovo lejno“ (koření asa foetida) či přípravek ze zvláštního druhu mechu tvořícího se na lebkách popravených, které dlouho ležely na popravišti. … více v neméně poutavé příloze.
Každý měsíc po dobu trvání výstavy bude navíc krátkodobě vystaven jeden mimořádně vzácný exponát ze sbírek regionálních muzeí. Od 16. 12. se můžeme těšit na křídlo oltářní archy z kostela sv. Petra a Pavla v Plané, datované do období kolem r. 1490, které bude zapůjčeno Muzeem Českého lesa v Tachově.
Další doprovodnou akcí výstavy je dvoudenní seminář MUZEUM A ŠKOLA, který bude probíhat ve dnech 2. 12. – 3. 12. v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni.
Seminář muzejních pracovníků, studentů a pedagogů Pedagogické fakulty ZČU v Plzni, věnovaný začlenění muzejních expozic, výstav a sbírek jako doplňku výuky na školách všech stupňů, bude spojen s autorskou prohlídkou výstavy a seznámením s netradičním pojetím
a aranžmá multimediální výstavy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 27.11.2003 08:29




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka