David Křížek byl vyhlášen druhým nejlepším jachtařem

Anketu o nejlepšího českého jachtaře roku vyhrála už posedmé za sebou Lenka Šmídová. Jednatřicetiletá závodnice získala v hlasování pětapadesáti delegátů Českého svazu jachtingu 86 bodů a těsně porazila druhého Plzeňáka Davida Křížka. Cenu v Praze předala stříbrné medailistce z olympiády v Aténách legendární oštěpařka Dana Zátopková.
Šmídová si ocenění vysloužila výkony ve dvouposádkové třídě 470, v níž společně s americkou kosatnicí Elizabeth Kratzigovou v červnu loňského roku poprvé pronikly do elitní desítky světového žebříčku. Na mistrovství světa v Číně obsadily osmé místo, ve dvou závodech Světového poháru dojely šesté.

Na začátku letošní sezony však Šmídová kvůli problémům s udělením českého občanství Kratzigové vyměnila americkou partnerku za Češku Veroniku Fenclovou. S ní hned v úvodní regatě v Miami překvapivě vybojovala osmou příčku.

Na rozdíl od minulých let tentokrát Šmídová zvítězila v anketě těsně, když získala o pouhých pět bodů více než Křížek. Ten se jako první český jachtař kvalifikoval na závod osamělých mořeplavců přes Atlantik Minitransat 2007. Třetí se v tradiční anketě umístil zkušený olympionik ve třídě Finn Michael Maier.

Šmídová naopak s přehledem zvítězila v kategorii okruhový jachting, kde mezi muži triumfoval Maier. Kategorii námořního jachtingu suverénně opanoval Křížek. Juniorem roku se stal Ondřej Bobek, největší dívčí nadějí je Michaela Kořanová.