Desítky amerických expertů zkoumají Brdy

Tři desítky amerických expertů dorazily včera dopoledne do vojenského prostoru Brdy. Nedaleko Míšova na Plzeňsku budou provádět podrobnější měření a průzkum.

Cílená propagace v Plzni

Tři desítky amerických expertů dorazily včera dopoledne do vojenského prostoru Brdy. Nedaleko Míšova na Plzeňsku budou provádět podrobnější měření a průzkum v lokalitě, která byla navržena pro případné vybudování radarové základny protiraketové obrany USA. Měli by se zde zdržet téměř týden.
"Přijeli, sám jsem je neviděl, ale kolem Míšova projel autobus a asi devět aut," řekl Pavel Hrubý, starosta obce, která je spolu s obcí Teslíny nejblíže místu vybranému pro případný radar.
Američané nejsou v Brdech poprvé, v minulosti zde už různé průzkumy prováděli. Nyní se zaměří na průzkum především geologických podmínek, infrastruktury a dopravní dostupnosti v lokalitě. Počítat by také měli náklady na vybudování části základny. Informace o výsledcích průzkumu by se měly zveřejnit po jeho skončení, řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Armáda nedovolila novinářům do vojenského prostoru vjet a pořídit fotografie z práce amerických expertů. Podle Čírtka se ale fotodokumentace pořizuje a média ji budou mít k dispozici po skončení průzkumu.
Vedle Američanů budou provádět výzkumy i čeští odborníci. Vojáci, experti ministerstva obrany, odborníci z oboru hygieny a životního prostředí mají na podzim jet na podrobná měření na Marshallovy ostrovy. Tam u radaru, který by se měl přesunout do Čech, provedou vlastní zkoumání.
Místo v jihozápadním výběžku vojenského prostoru Brdy, které experti pro možné umístění radaru vybrali z několika možných variant, nijak výjimečně nevypadá. Nemá ani žádné jméno - používá se pro něj označení kóta 718. Zatím zarůstá mladým smrkovým lesem s občasnou břízou nebo bukem, na zemi leží kmeny zlámané větrem a trnité plazivé křoví ostružin.
"Bylo třeba vybrat lokalitu tak, aby splňovala parametry na geologické podloží, na dopravní infrastrukturu, a zejména parametry funkčnosti radaru. To znamená volný výhled ve směru střední Asie, tedy v jihovýchodním směru," vysvětlil v červenci důvody pro volbu místa Čírtek. Volný výhled podle něj znamená, že ve směru budoucího vysílání velmi úzkého paprsku s minimálním bočním a zadním vyzařováním není v úhlu dva až 11 stupňů nad obzor žádná terénní překážka.
Zároveň to musela být taková lokalita, aby budoucí základna nekomplikovala běžný výcvik české armády ve vojenském prostoru. Ve směru, kterým by radar případně vysílal, není ani jedna z nejbližších obcí - 1700 metrů vzdálené Teslíny ani dva kilometry vzdálený Míšov.
Američané chtějí v ČR vybudovat radar a v Polsku silo s desítkou protiraketových střel. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ale nedávno seškrtala výdaje na výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě. Snížení rozpočtu zhruba o polovinu by se mělo údajně dotknout plánované protiraketové základny v Polsku, nikoli radaru v ČR. Američtí zákonodárci finance na protiraketový deštník schvalovali v rámci rozsáhlejšího zákona o rozpočtu na obranu. Škrty ale nejsou definitivní - Senát, horní komora Kongresu, bude o rozpočtu na obranu hlasovat až po srpnových parlamentních prázdninách.
Většina Čechů se staví proti americkému záměru. Opoziční ČSSD žádá uspořádání referenda. Zavedení obecného lidového hlasování i vypsání speciálního referenda o radaru vládní ODS dlouhodobě odmítá. Jednoznačně proti jsou i obyvatelé obcí v okolí vojenského újezdu. V řadě vesnic a měst na Plzeňsku, Rokycansku i ve středních Čechách se uskutečnily ankety a referenda. Ve všech lidé radar přesvědčivě odmítli.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 14.08.2007 08:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka