Děti poznávají šumavskou přírodu také za pomoci techniky

Bionika – tak se nazývá obor, při kterém se pro výzkum živých organismů používá technika. A právě bioniku od letošního roku zapojují Střediska environmentální výchovy (SEV) Správy NP a CHKO Šumava do svých výukových programů. Děti se nyní tímto atraktivním způsobem mohou seznamovat s přírodou NP Šum...

Jarní servisní akce AUTO CB

Bionika – tak se nazývá obor, při kterém se pro výzkum živých organismů používá technika. A právě bioniku od letošního roku zapojují Střediska environmentální výchovy (SEV) Správy NP a CHKO Šumava do svých výukových programů. Děti se nyní tímto atraktivním způsobem mohou seznamovat s přírodou NP Šumava.
Díky Národnímu programu Státního fondu životního prostředí jsou výukové programy SEV v Kašperských Horách, Vimperku a Stožci pro letošní rok bohatší o novinku zvanou Bionika. Do těchto programů nyní lektoři zařazují senzory, mikroskopy, ale také GPS nebo sněžnice.
„Žáci a studenti mohou například v rámci terénního programu za pomoci přístroje s názvem Pasco zjišťovat vlastnosti vody šumavských řek a pramenů. Přístroj jim umožní změřit kyselost, teplotu, vodivost, zákal a obsah rozpuštěného kyslíku v různých typech vod – a díky tomuto měření mohou účastníci programů popsat životní prostředí vodních rostlin i živočichů,“ sdělila metodička pro SEV Martina Kučerová.
V přírodě budou moci děti používat také další senzorické přístroje, například na měření světelnosti, s kterými mohou zjišťovat rozdíly mezi jednotlivými typy lesa. Jiný přístroj pak účastníkům odhalí průběh fotosyntézy.
„Prostřednictvím dalšího nabízeného výukového programu naučíme děti základům meteorologie, a to za pomoci senzorů na měření teploty, tlaku, rosného bodu, vlhkosti i síly větru,“ doplnila Martina Kučerová.
Učebny Středisek environmentální výchovy jsou nyní nově vybaveny bionokulárními lupami a mikroskopy, za jejichž pomoci se děti a studenti podívají například na drobné buňky mechů a lišejníků, na struktury letových orgánů živočichů, či na rozmnožovací části rostlin. Přes mikrokamery pak výsledky bádání mohou děti přenést do počítače a na velké plátno.
„Známým a jistě zajímavým přístrojem je GPS, s kterým se děti naučí orientovat se v přírodě například při vědomostních orientačních závodech. Dále budeme srovnávat rozdíly při orientaci v terénu za pomoci mapy, buzoly, nebo již zmiňovaného přístroje GPS,“ řekla vedoucí IS a SEV ve Stožci Pavlína Krupková.
Děti se mohu v zimě těšit na netradiční soutěže a pohybové aktivity, které v rámci letošních výukových programů na téma „Bionika“ připravují lektorky SEV. „Děti však nebudou lyžovat, ani sáňkovat, ale ´sněžnicovat´,“ uzavřela Pavlína Krupková.






The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 18.02.2012 17:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka