Děti v Rokycanech sbírají na zimu potravu pro zvěř

Rokycanští ochránci přírody jsou známí nejrůznějšími aktivitami – od péče o volně žijící živočichy po výchovu mladé generace. Ta se pravidelně schází každou středu a čtvrtek od 15.30 hodin v klubovně ve Švermově ulici v Rokycanech. Náplní je nejen péče o trvale handicapované živočichy, ale i výuka t...

Jarní servisní akce AUTO CB

Rokycanští ochránci přírody jsou známí nejrůznějšími aktivitami – od péče o volně žijící živočichy po výchovu mladé generace. Ta se pravidelně schází každou středu a čtvrtek od 15.30 hodin v klubovně ve Švermově ulici v Rokycanech. Náplní je nejen péče o trvale handicapované živočichy, ale i výuka teoretických znalostí a praktická práce v přírodě, která se přenáší i do základních škol. Jak jinak si vysvětlit účast dětí při sběru potravy pro volně žijící živočichy. "V letošním roce jsme opět vyhlásili soutěž ve sběru potravy pro zvěř, tedy sběr kaštanů, žaludů, tvrdého neplesnivého pečiva či dalších pochutin. A zájem motivovaný hodnotnými cenami / zájezd do ZOO Plzeň, beseda s režisérem Václavem Chaloupkem či prohlídka našeho zařízení / je poměrně značný. I když je soutěž vyhlášena především pro školská zařízení na Rokycansku, ozývají se i školy odjinud, což je jistě velice potěšitelné," líčí šéf rokycanských ochránců přírodym Pavel Moulis. V průběžném hodnocení zatím vedou žáci Základní školy ze Zbiroha a příliš nezaostávají ani dětičky z Mateřské školky ve Školní ulici v Rokycanech. Mezi aktivní sběrače patří i žáci ze školy T.G.M. v Rokycanech.
Návod jak se zapojit či předat již nasbíranou potravu pro zvířata dostali již školská zařízení písemně, nicméně v případě jakýchkoli nejasností je možné zavolat na tel. 603239922 a domluvit se. Smyslem celé sběrové akce je naučit především mladé lidi racionálnímu využívání přírodních zdrojů v podobě sběru plodů z míst, kam se volně žijící živočichové nedostanou a další využití odpadu z domácností, které mohou sloužit jako potrava. Zde se jedná především o suché neplesnivé pečivo, chléb, skořápky a další pochutiny využitelné pro zimní přikrmování v přírodě, které bude v brzké době velice potřebné z důvodu malé potravní nabídky ve volnosti. Právě kvalitní a správná výživa je důležitým činitelem, který zajišťuje zdraví, plodnost, růst a vývoj živočichů. Zaměříme-li se na pomoc volně žijící zvěři, což dnes již není doménou jen myslivců, je potřeba si uvědomit, že pro zvěř je zvláště kritické zimní a jarní období. V této době se začíná v těle samic spárkaté zvěře / srnčí, jelení, dančí, mufloní… / vyvíjet nový život, u samců dochází k tvorbě paroží, zajíci vrhají svá mláďata a bažanti se připravují na snůšku. Z tohoto důvodu probíhá v těle živočichů celá řada změn, které jsou velice náročné na příjem energie. Proto ta velká důležitost správného přikrmování. Na předložené potravě se však nepřikrmuje jen zvěř, ale i ostatní volně žijící živočichové – především drobné zpěvné ptactvo, které v případě nepříznivých klimatických podmínek též strádá a mnohdy by bez lidské pomoci zahynulo. Proto je vhodné, je-li možnost, opatřit si krmítko přímo v areálu školy či v blízkosti domu na zahradě a do něj vhodnou potravu předkládat. Uvidíte sami, kolik drobných opeřenců se na něm v průběhu dne vystřídá. Má-li však škola možnost může si přikrmování v přírodě provádět sama v rámci různých ekologických akcí či vycházek. Vždy je však dobré svůj záměr konzultovat s odborníkem / myslivcem, lesníkem či ochráncem přírody /, ale obecně platí, že potravu předkládáme na tichá, odlehlá místa, raději dál od lidí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 15.10.2009 06:03



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka