Děti z měst jezdí do škol v přírodě, ze vsí na památky

Desítky mailů týdně s novými nabídkami na výlety, adrenalinové pobyty, stezky odvahy i zájezdy do ciziny dostávají ředitelé škol v Plzeňském kraji. Děti z větších měst posílají hlavně na školy v přírodě, na něž se snaží získat peníze od zřizovatele. Vesnické děti navštěvují památky a adrenalinová centra.

Cílená propagace v Plzni

Desítky mailů týdně s novými nabídkami na výlety, adrenalinové pobyty, stezky odvahy i zájezdy do ciziny dostávají ředitelé škol v Plzeňském kraji. Děti z větších měst posílají hlavně na školy v přírodě, na něž se snaží získat peníze od zřizovatele. Vesnické děti navštěvují památky a adrenalinová centra. Do ciziny, hlavně Chorvatska a Itálie, vypravují školy zpravidla jeden autobus složený ze žáků různých ročníků. Vyplývá to z ankety v základních školách v kraji.
Až na 14 dnů posílá žáky prvního stupně do školy v přírodě 11. ZŠ v Plzni, kam chodí více než 400 dětí. Už druhým rokem žádá plzeňský magistrát o stokorunový příspěvek. "Na žáka prvního stupně můžeme získat maximálně 700 Kč. Příspěvek vítáme. Když platíte pobyt mezi 220 až 240 korunami, tak se tím výrazně sníží náklady pro rodiče," řekla ředitelka školy Vladimíra Holá. Do ciziny na výlety škola nejezdí. Žáci se za hranice dostanou díky spolupráci se školou v Německu. Díky iniciativě jedné z učitelek, které se podařilo získat grant z rozpočtu města Plzně, vyjely nedávno děti zdarma na jednodenní exkurzi po českých větrných elektrárnách.
Výlety do ciziny dosud odmítá také Základní škola v Kladrubech, kam chodí děti i z dalších 15 okolních obcí. Drahý pobyt nahrazují spoluprací se školou v Německu. Zhruba dvě stovky žáků jezdí na jedno- až třídenní výlety po Čechách. Osmáci se nyní chystají například do Březové u Třebíče, kde mají zajištěn program v lanovém centru. Za tři dny zaplatí 990 korun. "Chodí nám spousta nabídek. Například na pobyty ve westernovém městečku i kdekoliv v cizině. Vybíráme si. Lanové centrum jsme nejdříve otestovali s naším lezeckým kroužkem," řekl zástupce ředitele Pavel Nový.
Nabídky lanových center a adrenalinových pobytů však většinou školy odmítají. "Je to hlavně z důvodu bezpečnosti," uvedla ředitelka 14. ZŠ v Plzni Helena Lišková. Žáci jezdí na školy v přírodě nebo volí z pobytu v cizině a na horách. Z 23 tříd se letos chystají na klasický dvoudenní výlet pouze dvě třídy. "Při výběru využíváme hlavně naše zkušenosti. Cizinu, která je hlavně pro žáky devátých ročníků, vždy volíme z nabídky cestovní kanceláře," dodala.
Ze 30 žáků se školní akce zpravidla nezúčastní jedno až dvě děti. Rodiče nemusejí uvádět důvod, proč je na zájezd či výlet nepustí. Zatím se nestává, že by účast na výletě odmítl některý z učitelů. "Kvůli případům, které se občas stávají, jsme ostražitější. Poučujeme učitele i žáky. Ministerská vyhláška i vnitroškolní směrnice říká jak dbát o bezpečnost na výletě," vysvětlil Bohdan Franc ze Základní školy v Malické ulici v Plzni. Lanovým centrům říká škola "ne". "Jsme rádi, že uhlídáme děti při klasických aktivitách," dodal.
V roce 2006 vyčlenila radnice v Plzni na příspěvky školákům při jejich pobytu na škole v přírodě 1,5 milionu korun. Pobytů se zúčastnilo 2402 žáků ze základních škol zřizovaných magistrátem a 179 žáků ze základních škol jiných zřizovatelů.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.05.2007 07:27



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka