Divadlo Alfa odjelo na výroční setkání projektu Platform 11+

Plzeňské Divadlo Alfa odjelo do Norska na výroční setkání projektu Platform 11+, kde se sejde na 90 umělců ze všech zúčastněných evropských divadel. V norském městě Drammen bude uvedeno několik repríz mezinárodního divadelního projektu FACE ME, Čas změny, který umělci z různých zemí nastudoval...

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňské Divadlo Alfa odjelo do Norska na výroční setkání projektu Platform 11+, kde se sejde na 90 umělců ze všech zúčastněných evropských divadel.
V norském městě Drammen bude uvedeno několik repríz mezinárodního divadelního projektu FACE ME, Čas změny, který umělci z různých zemí nastudovali společně se studenty Gymnázia Františka Křižíka v Plzni v červnu 2012. Inscenace měla premiéru na 29. ročníku festivalu Skupova Plzeň. Po premiéře byla postupně uvedena ve všech divadlech zapojených do projektu:


1. Norsko / Drammen - Brageteatret

2. Finsko / Oulu - Oulun Kaupungin Teatteri

3. Slovenská republika / Bánská Bystrica – Divadlo Na Rázcestí

4. Maďarsko / Budapest - Kolibri Theatre

5. Velká Británie /York - Pilot Theatre Company

6. Nizozemí /Groningen - Theater de Citadel

7. Česká republika /Plzeň – Divadlo Alfa

8. Portugalsko /Palmela - Teatro O Bando

9. Estonsko /Tallin - VAT Teater

10. Velká Británie /London - Emergency Exit Arts

11. Německo /Dresden - Theater Junge Generation

12. Itálie/ Milano - Teatro Elsinor


PLATFORM 11+

Cílem projektu je umělecké divadelní zpracování zkušeností a zážitků dospívající mládeže ze školního prostředí, věková skupina 11 – 15 let. „Pro tyto mladé lidi existuje po celé Evropě jen malá nabídka kulturních pořadů, přestože setkání s uměním v této životní etapě může mít zásadní význam pro utváření osobnosti, světového názoru a žebříčku hodnot. PLATFORM 11+ se snaží tuto mezeru dlouhodobě zaplnit a vytvořit mezi partnery co největší vzájemné propojení. Výchozím bodem uměleckých aktivit je školní chodba, školní dvůr, popřípadě další místa setkávání žáků a studentů mezi vyučováním, protože to jsou ideální místa pro inspiraci a zkoumání,“ vysvětluje záměry projektu ředitel Divadla Alfa Tomáš Froyda.

Divadlo Alfa, jako jediný český účastník, přispělo do projektu až dosud dvěma inscenacemi:

TEĎ 55 31 13 já (2010) a česko-portugalskou inscenací PiratO7&QueenOfLove - www.meetmeatatthecotedazur.cz.pt (2011), která se nyní už se hraje i v české verzi.


Alfa také poskytla prostor a produkční zajištění pro vznik společné inscenace nazvané FACE ME, Time of Transition (FACE ME, Čas změny), na níž ve zkušebnách v Býkově a pak v Plzni pracovali v červnu 2012 tito umělci:

Autoři: Liv Helǿe (NO), Nora Mansmann (DE), Giuditta Mingucci (IT),

Bouke Oldenhof (NL) István Tasnádi (HU) Péter Horváth (HU),

Richard Hurford (UK), Petr Vodička (CZ), který byl také hlavním

režisérem projektu.

Režiséři dílčích částí: Lotte Lohrengel (NL), Ivana Sajevic (DE),

Tom Bellerby (UK), Alex Evans (UK) Miguel Moreira (PT),

György Vidovszky (HU).




Výtvarníci: Ilaria Ariemme (IT), Inga Vares (EE), Patrick Bullock (UK). Produkce: Elisa Braun (DE), Johannna Malchov (DE), Chiara Rocchetti (IT)

V první sérii hráli: Marta Abreau (PT), Rita Alexics (HU), Eva Dočlomanská (SK), Martina Hartmannová (CZ) Giuditta Mingucci (IT), Annina Rokka (FI), Lies van de Wiel (NL), Ratih

Windrati (ND), Joseph Angyal (NO), Patrick Borck (DE), Peter Butkowsky (SK), Bohuslav Holý (CZ), Miko Korsulainen (FI), Ago Soots (EE), Edward Wren (UK), a studenti Gymnázia Františka Křižíka (ředitelka Šárka Chvalová, vedoucí projektu Tereza Dubničková).

Za Divadlo ALFA se kromě herců M. Hartmannové a B. Holého na přípravě podíleli ředitel Tomáš Froyda, produkční Marcela Mašínová, šéf techniky Matěj Siegl, vedoucí dílen Jan Rauner a pracovnice dílen Kateřina Stejskalová a Ivana Hájková.


Stejně jako v předchozích fázích projektu byly východiskem práce nové texty. Autoři měli za úkol napsat scény, které budou popisovat přechod z dětství do dospělosti, období složitého rozhodování a zkušenosti, čas loučení a nových začátků. Vznikl tak soubor obsahující přes dvacet krátkých textů, které se od sebe vzájemně liší formou i obsahem. „Ne všechny texty byly v závěrečném představení použity, bohatá šíře materiálu se ale stala pro mladé režiséry podnětem k intenzivní analýze textů a témat, na jejichž základě se zrodila tři samostatná představení,“ upozorňuje Tomáš Froyda.


Český režisér Petr Vodička tato představení propojil a vytvořil tak celek, do něhož v konečné fázi vstoupili i studenti Gymnázia Františka Křižíka, kde se také představení uskutečnila a jehož prostory se proměnily v pulsující místo žijící divadlem.


Své dojmy z třítýdenního zkoušení shrnuli herci Divadla ALFA Martina Hartmannová a Bohuslav Holý asi týden před premiérou takto: „Práce s kolegy ze zahraničí je pro obě strany velice obohacující. Objevujeme jiné světy, jiný způsob práce. Hovoříme v různých jazycích, a přece najdeme jeden společný, ten divadelní“.


Setkání v Norsku uzavírá první čtyřletou etapu projektu. „Projekt Platform 11 + měl velký mezinárodní ohlas a je hodnocen jako mimořádně zdařilý. Rádi bychom v něm pokračovali. Divadlo Alfa proto podalo za celou síť spolupracujících divadel žádost o grant do evropského programu Culture na další čtyřleté období, zda bude úspěšná, budeme vědět v průběhu dubna“, říká Tomáš Froyda.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.03.2013 08:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka