Divadlo má premiéru Millerova Pohledu z mostu

Činoherní soubor Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni přichystal na sobotu svou poslední premiéru sezony. Hra Arthura Millera Pohled z mostu v režii Jana Buriana je pohledem do bolavého nitra člověka. Příběh se odehrává v okrajové čtvrti New Yorku, jež se táhne od Brooklynského mostu až k samotnému moři a dýchá atmosférou doků

Jarní servisní akce AUTO CB

Činoherní soubor Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni přichystal na sobotu svou poslední premiéru sezony. Hra Arthura Millera Pohled z mostu v režii Jana Buriana je pohledem do bolavého nitra člověka. Příběh se odehrává v okrajové čtvrti New Yorku, jež se táhne od Brooklynského mostu až k samotnému moři a dýchá atmosférou doků, řekla mluvčí divadla Eva Ichová.
Lidé, většinou pokrevní potomci italských přistěhovalců, dělníci a jejich rodiny, zde žijí ve zvláštní soudržnosti. Jsou Američany, ale něco z morálky života jejich předků jim zůstalo. Spravedlnost má svoje vlastní zákony, které se liší od těch psaných. Hlavní hrdina příběhu, Eddie Carbone, patří do společenství a je v něm šťastný. V jeden okamžik ale ztrácí vše a celou jeho bytost ovládne vášeň. "Vášeň o to nebezpečnější, že si ji není schopen přiznat. Jeho vlastní představy o spravedlnosti se hroutí a on musí podstoupit bolestný vnitřní souboj," říká dramaturgyně Marie Caltová.
Arthur Miller napsal Pohled z mostu nejprve jako aktovku v roce 1955. Hra vznikla na základě skutečného příběhu a navíc z prostředí, které důvěrně znal. Pro uvedení v Londýně text přepracoval. Vznikla celovečerní hra a původní verše nahradila próza. Výraznou změnou prošla i postava Eddieho. "Zatímco v první verzi si přiznává lásku k neteři, v druhé se jí ze všech sil brání. Jeho vášeň je proto nebezpečnější a konflikt s lidmi, jejichž život ovlivňuje, se prohlubuje," dodala Caltová. Millerova hra nabízí silný, jednoduchý a napínavý příběh, ve kterém se střetává touha s potřebou harmonie a schopností přijmout osud.
Novinku Komorního divadla režíroval Jan Burian. S americkým dramatikem se nesetkal poprvé. Že si s Millerem rozumí, dokázal už svou inscenací hry Smrt obchodního cestujícího v roce 2001. Stejně jako Willy Loman, hlavní hrdina ze Smrti obchodního cestujícího, ani Eddie Carbone nejsou schopni sebereflexe. "Cesta k sobě je nejsložitější a nejdelší. Většina našich konfliktů se světem je ve skutečnosti konfliktem člověka se sebou samým," řekl Burian. Vyrovnat se se světem znamená podle něj najít a poznat sebe sama. Je to klíčový konflikt naší současnosti, minulosti i budoucnosti, dodal.
Do role Eddieho režisér obsadil Martina Stránského. Na jevišti se představí Viktor Vrabec, Ludmila Čermáková, Jana Kubátová, Michal Štěrba, Jan Maléř, Zdeněk Rohlíček a další.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 02.06.2007 14:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka