Do Plzně, Mekky piva, míří malé pivovary

Do Plzně, Mekky piva, se dostávají stále častěji piva od malých výrobců i z minipivovarů. Ve více než 30 restauracích se dnes tato "malá" piva čepují, přitom před pěti lety to byly ještě ojedinělé výstřelky. Konzumenti si je většinou pochvalují.

Cílená propagace v Plzni

Do Plzně, Mekky piva, se dostávají stále častěji piva od malých výrobců i z minipivovarů. Ve více než 30 restauracích se dnes tato "malá" piva čepují, přitom před pěti lety to byly ještě ojedinělé výstřelky. Konzumenti si je většinou pochvalují.
"Během deseti let se tato piva tak zlepšila, že jsem často velmi příjemně překvapen. I když jsem spíše konzervativní pivař, musím přiznat, že už některá z nich předčí i plzeňský Gambrinus i Pilsner Urquell," řekl například Plzeňan Pavel Kovářík. Jako příklad uvedl pivo ze Svijan na Liberecku, které se před nedávnem objevilo v Plzni-Letkově. Podle Kováříka je výhodou těchto lokálních piv také nižší cena. Hostinští dnes musí více dbát na "ošetření" tradičních "velkých" piv, aby udrželi jejich kvalitu.
"Naše pivo prodává už šest plzeňských restaurací. Všechny se o něj přihlásily samy. Chtěli ho hosté nebo hostinští. Nevnucovali jsme se, ani jsme nikoho neupláceli," řekl ředitel Chodovaru z Tachovska Jiří Plevka. Pivovar nyní vyrábí 80.000 hl sedmi značek piva ročně a roste mu objem sudových druhů. Firma prodává pivo ve 300 západočeských restauracích od Aše přes Plzeň až do Klatov. Jejich počet každoročně mírně roste.
"Kdo ho ochutná, je spokojený. Chtělo by to jen větší reklamu, na kterou já nemám," uvedl Drahomír Helešic z plzeňské restaurace U Saského mostu. "Jedenáctku" Chodovar prodává za 17 korun, desetistupňový Gambrinus je o tři koruny na půllitru dražší. "Ta jedenáctka je často hustější a je tam více chmelu a sladu než v Prazdroji (Pilsneru Urquell), který byl za totáče tak hustý, že mi bylo líto ho prodávat," řekl vedoucí restaurace.
Do Plzně se počátkem roku dostalo pivo z minipivovaru v Koutu na Šumavě, který vyrábí od května. Loni vyrobil 3500 hl piva v osmi druzích. Letos zvýší výrobní kapacitu na 15.000 hektolitrů ročně. "Nyní zavážím pivo do 30 restaurací na Domažlicku, Klatovsku, do Chebu a do pěti hospod v Plzni," řekl kdyňský podnikatel Jan Skala. Před deseti dny se dohodl s majitelem baru u první brány Škodovky, kde prodává výhradně koutskou desítku, dvanáctku, černou čtrnáctku a osmnáctku.
"Zájem pivařů je stále vyšší díky tomu, že pivo má plnou chuť, na rozdíl od Gambrinusu," řekl Skala. Firma vyrábí ze stoprocentního chmelu i sladu, nepoužívá koncentráty a nepasterizuje. Podle něj je problém prosadit se u restaurací v Plzni, neboť pivovar sice může zaplatit vybavení, ale nemůže si dovolit dávat zdarma do startu hospody sudy piva, tak jak to podle Skaly nabízejí někteří velcí výrobci. Skala přiznal, že u konzumentů rozhoduje cena. Zatímco z Koutu jde pivo v ceně devět korun za půllitr, Gambrinus je zhruba o 2,50 dražší. Dvanáctku prodává za 11,75 koruny.
V Plzni se silně prosazuje malý pivovar Bernard s roční produkcí 140.000 hl piva. "Jsme ve více než deseti restauracích a zájem o osm základních značek roste," řekl regionální obchodní zástupce Václav Maxa. Bernard není pasterizován, což zvýrazňuje chuť. Cena je na úrovni plzeňských značek.
"Je to výborný doplněk ke značkám Gambrinus a Prazdroj," uvedl majitel minipivovaru U rytíře Lochoty v Plzni Vladimír Bečka, který prodává vlastní kvasnicovou jedenáctku a čtrnáctku ve stejnojmenné restauraci na sídlišti Lochotín a v pivnici U Korbele na Borech. Pivovar funguje od roku 2001. Prodává 20 hektolitrů měsíčně a registruje stále vyšší zájem o svá piva. "Také ženy už oceňují, že je plné vitamínů," dodal.
V některých plzeňských restauracích, například U vodnáře, se už objevuje lahvové dvanáctistupňové kvasnicové pšeničné pivo z malého pivovaru Herold Březnice na Příbramsku. Podle vedoucí ho lidé pijí jakou pochoutku.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 01.02.2007 07:23



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka