Do regionu putuje 30 milionů na záchranu památek

Úspěšný projekt vypracovaný místní akční skupinou (MAS) Český Západ – Místní partnerství výrazně přispěje k obnově zchátralých památek v Plzeňském kraji. Pět sakrálních památek z Plzeňského kraje se konečně dočká komplexní revitalizace. Jedná se o Santiniho kapli sv.Václava a Vojtěcha v Ostro...

Cílená propagace v Plzni

Úspěšný projekt vypracovaný místní akční skupinou (MAS) Český Západ – Místní partnerství výrazně přispěje k obnově zchátralých památek v Plzeňském kraji.
Pět sakrálních památek z Plzeňského kraje se konečně dočká komplexní revitalizace. Jedná se o Santiniho kapli sv.Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra, Minoritský klášter ve Stříbře, věž kostela Všech svatých ve Stříbře, kostel sv.Václava ve Vysokém Sedlišti a barokní varhany v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý.
Ve své podstatě velmi trnitá a náročná cesta, započatá v roce 2006 dospěla počátkem letošního října ke svému cíli, kdy byl projekt doporučen k podpoře. Realizace projektu se rozběhne v lednu 2009 a bude ukončena v prosinci 2010.
Realizátoři oprav budou sami majitelé jednotlivých objektů, což jsou ve třech případech města, jedna obec a v případě varhan v kostele sv. Jana Křtitele pak tepelský klášter. Koordinátorem a administrátorem celého projektu je MAS Český Západ-Místní partnerství a nositelem projektu město Stříbro.

Žádost o grant nazvaná „Záchrana a obnova sakrálních památek regionu Český Západ“ byla podána již v říjnu roku 2006 do tzv. Finančních mechanismů EHP/Norska. Původně se do projektu zapojilo celkem 19 dílčích projektů (památek), všechny zaměřené na opravu sakrálních památek.
Jejich realizátory byly jak obce, tak neziskové organizace, zastoupené stejnou měrou. Celý projekt vypracovala a zastřešovala MAS Český Západ - Místní partnerství. Ministerstvo kultury ČR doporučilo tento projekt v létě 2007 k podpoře a následovaly další nezbytné kroky, jako vypracování celého projektu v angličtině, odeslání žádosti do Bruselu a návštěva veškerých památek kontrolou z Ministerstva financí ČR.
Po této kontrole, na jaře 2008, byl ovšem projekt zamítnut v dané podobě a doporučen k přepracování. Ministerstvo financí ČR především požadovalo snížit počet v projektu zúčastněných památek, a to nejlépe na pět, a vyloučit ze spolupráce neziskové organizace. Pro všechny zúčastněné to bylo velmi nelehké období.
Oznámit neziskovým organizacím nemožnost jejich dalšího setrvání v projektu, a tím pádem znemožnit opravit památku, o kterou se léta starají na bázi dobrovolnictví, byla jednou z nejtěžších etap. Neziskové organizace - dobrovolníci patří v tomto regionu právě k těm, které zájem o zchátralé památky nastartovaly, mnohdy je zachránily před hrozícím zřícením, začaly je opravovat a věnovaly jim mnoho energie a času. A přesto nebyly vnímány jako rovnocenní a důvěryhodní partneři. A to i přesto, že sama církev své objekty, většinou kostely a fary na neziskové organizace převádí, to je případ kostela v Křivcích, který spravuje občanské sdružení MARTINUS či kostela v Okrouhlém Hradišti, který nedávno převzalo místní sdružení Poutníci od sv. Jana.
Po několika jednáních s Ministerstvem financí se MAS Český Západ rozhodla přes všechny překážky v projektu pokračovat. Po vzájemné dohodě s partnery projektu zůstalo v projektu pouze pět památek. Na žádost Ministerstva financí musel být také změněn nositel projektu na jedno ze zúčastněných měst. Díky vstřícnosti, duchapřítomnosti a ochotě města Stříbra se projekt mohl projekt dále pokračovat. Stříbro se jako město nakonec stalo jeho nositelem a MAS zůstala v roli koordinátora a administrátora.
MAS Český Západ žádost přepracovala a město Stříbro ji v květnu 2008 podalo na Ministerstvo financí, tentokrát pod upraveným názvem „Obnova vybraných sakrálních památek regionu Český Západ.“
Následně v červenci proběhla další kontrola jednotlivých staveb, tentokrát provedená externí švýcarskou hodnotitelkou Sabinou Rosenthaler. Její zpráva z kontroly vyzněla velmi pozitivně. Paní Rosenthalerová mimo jiné také velmi ocenila práci neziskových organizací v našem území. V říjnu 2008 konečně se všichni dočkali pozitivního výsledku – schválení žádosti k podpoře.
Na ostatních 14 památek, které byly z projektu vyřazené, se právě nyní snaží MAS Český Západ nalézt možnosti financování jinde. Např. kostel Jména Panny Marie v Otíně získal dotaci z programu LEADER, pro ostatní připravuje MAS další integrovaný projekt na zpracování studií využití a obnovy kulturního dědictví.
Projekt, který by podpořil snahu neziskových organizací, ocenil jejich práci a vynahradil jim tak neúspěch z tohoto projektu. I přes všechny peripetie a problémy uvažuje o zpracování dalšího projektu do připravovaných Švýcarských mechanismů nebo do další série Finančních mechanismů EHP/Norska, které by pomohly k záchraně dalších památek. Komplikovaným a zdlouhavým procesem posuzování a schvalování žádostí o dotaci se nechce nechat odradit.
V rámci Národní sítě MAS ČR a Spolku pro obnovu venkova se bude MAS Český Západ snažit upozornit na komplikace v pravidlech a navrhnout zjednodušení celého procesu distribuce dotací z těchto fondů.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 28.10.2008 17:52



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka