Dobrá Voda se stává hezčím místem k životu i návštěvě

Šest desítek dospělých a dětí pracovalo v sobotu 14. srpna letos již po čtvrté na úpravách Dobré Vody u Toužimi. Brigádníci stavěli zídku u nového dřevěného rumpálu nad studnou, dokončili opravu schodů, uklízeli prostranství za panelovým domem a natírali dřevo na stavbu laviček a sušáků na prádlo. S...

Jarní servisní akce AUTO CB

Šest desítek dospělých a dětí pracovalo v sobotu 14. srpna letos již po čtvrté na úpravách Dobré Vody u Toužimi. Brigádníci stavěli zídku u nového dřevěného rumpálu nad studnou, dokončili opravu schodů, uklízeli prostranství za panelovým domem a natírali dřevo na stavbu laviček a sušáků na prádlo. Společně tak pokračují v tradici veřejných brigád, kterou zahájili v loňském roce spolu s občanským sdružením Český západ působícím v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku.
V rámci projektu Společně v Dobré Vodě odpracovali dobrovodští v roce 2009 téměř 2500 dobrovolných hodin a letos k nim přibudou stovky dalších. Veřejných brigád se zúčastňují nejen obyvatelé a chalupáři z vesnice, ale také dobrovolníci z blízkého i vzdálenějšího okolí. Od jara vyrostl v Dobré Vodě například nepřehlédnutelný dřevěný rumpál nad jednou z místních studní. Jeho stavbu vedl dobrovolník Petr Blecha, kterému pomáhali další lidé z vesnice. V lese v okolí vesnice byla díky péči místních chalupářů obnovena studánka, která nese nově jméno Aurélie. Lidé ji najdou u 4. zastavení naučné stezky o ptácích.
Pro letošek poslední brigáda proběhne v Dobré Vodě v sobotu 18. září od 9.30 do 16 hodin. Ve čtvrtek 23. září by pak měla být všechna nově upravená místa za účasti hostů slavnostně otevřena.
„Práci na proměně Dobré Vody začal organizovat Český západ v roce 2008. Společně s místními jsme nejdříve vybrali tři místa, která potřebovala největší péči a těšila se největšímu zájmu. Poté se obyvatelé obce sešli a dohodli se, jak tato místa mají v budoucnu vypadat a pustili se do práce,“ přibližuje dění v obci Jana Kosová, komunitní pracovnice Českého západu. „Skrze práci na společném díle se nám daří zapojovat romské i neromské obyvatele obce do veřejného života a přirozenou cestou propojovat tyto dva zdánlivě odlišné světy,“ hodnotí přínos brigád Jana Kosová. Dobrovodští už nyní spřádají další plány na úpravy v obci, rádi by například obnovili zaniklou kapličku.
Projekt podpory komunitního života a zlepšování míst v Dobré Vodě je realizován z finančních prostředků státního rozpočtu České republiky v rámci programu „Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků“, poskytovaných Úřadem vlády ČR a z finančních prostředků Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci projektu „Společně v Dobré Vodě s Výborem dobré vůle“.

Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí na Toužimsku a Tepelsku skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.08.2010 08:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka