Dobřany mají nový sběrný dvůr, nejmodernější v kraji

Za účasti zástupců Města Dobřany, zástupců poskytovatele finanční podpory, zástupců kraje a ostatních hostů byl slavnostně ukončen projekt výstavby nového sběrného dvora odpadů v Dobřanech. Výstavba nového sběrného dvora odpadů byla finančně podpořena z prostředků Evropské unie, Operačního programu...

Cílená propagace v Plzni

Za účasti zástupců Města Dobřany, zástupců poskytovatele finanční podpory, zástupců kraje a ostatních hostů byl slavnostně ukončen projekt výstavby nového sběrného dvora odpadů v Dobřanech. Výstavba nového sběrného dvora odpadů byla finančně podpořena z prostředků Evropské unie, Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Jedná se celkem o patnáctý sběrný dvůr odpadů dokončený za pomoci finančních prostředků OPŽP v Plzeňském kraji v rámci čtyř kol výzev pro předkládání projektů v oblasti odpadového hospodářství z tohoto druhého největšího operačního programu Evropské unie v České republice.
Sběrný dvůr odpadů byl postaven za čtyři měsíce na doposud nevyužívaném pozemku města v bezprostřední blízkosti čistírny odpadních vod v ulici Plzeňská, v bezprostřední blízkosti největší sídlištní zástavby – panelového a bytového sídliště Pančava, ve kterém žije polovina obyvatel šestitisícového města. Nový sběrný dvůr odpadů tak nahradí stávající sběrný dvůr odpadů, který byl pro potřeby obyvatel a odpadového hospodářství města kapacitně nevyhovující. Nový sběrný dvůr bude sloužit primárně občanům města Dobřany a rovněž tak obyvatel nedaleké obce Vstiš.

Sběrný dvůr odpadů o velikosti více než 4 200 metrů čtverečních je v současné době nejmodernějším sběrným dvorem odpadů v celém kraji a to především v komfortu pro jeho uživatele, tedy obyvatele města. Na rozdíl od ostatních sběrných dvorů je vybaven obrovskou nájezdovou rampou na automobily či jiné nejrůznější prostředky (osobní vleky, káry apod.), kam je možno nad úrovní terénu pohodlně vhazovat odpady do podúrovní terénu postavených kontejnerů na jednotlivé odpady, které jsou zároveň zastřešeny. Celkem se jedná o osm kontejnerových stání na nejrůznější druhy odpadů podle jejich kategorií. Sběrný dvůr je tak vybaven potřebnými sběrnými nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé ve svých domácnostech včetně odpadů nebezpečných. Obyvatelé města budou moci do sběrného dvora ukládat jakýkoli odpad, který vyprodukovali ve své domácnosti, příkladem mohou být objemné odpady (nábytek, koberce, linoleum, pneumatiky), vyřazená elektrická a elektronická zařízení z domácností jakými jsou lednice, televize, mikrovlnky, které budou umisťovány do speciálních uzamykatelných kontejnerů. Pro ukládání nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálním ekologickým skladem s nádobami pro ukládání tuhých i kapalných nebezpečných odpadů (např. autobaterie, zářivky, oleje, nádoby od barev či laků apod.). Tento speciální sklad, stejně jako některé ostatní kontejnery a nádoby budou využity ze stávajícího sběrného dvora odpadů města, tak, aby byly plně využity investované veřejné prostředky.
Biologický odpad, jako jsou tráva, listí či např. větve budou ukládány na zvláštní plochu ve sběrném dvoře rovněž nově vybudované tzv.komunitní kompostárny s kapacitou 150 tun tohoto odpadu ročně. Stejně jako celá plocha sběrného dvora je i kompostárna plně ze zpevněného povrchu (asfalt), kompletně odvodněna s využitím dešťové vody pro zavlažování jednotlivých kompostových zakládek a vybavena vysokokapacitním štepkovačem pro štepkování větví nejenom do sběrného dvora odvezených obyvateli města, ale také s údržby veřejného prostranství města.
Dalším komfortní službou pro obyvatele města je digitální mostová váha s kapacitou do 30 tun, která s velkou přesností zváží při příjezdu a (odpočtem následně při odjezdu) váhu odpadu do sběrného dvora přivezeného jak ze strany obyvatel, tak i jiných subjektů včetně obyvatel. Výrazně se tak zvýší přesnost evidence odpadů.

Nezbytnou součástí sběrného dvora je vybavení zázemí pro obsluhu – speciální buňka pro obsluhu s nezbytným administrativním a sociálním zázemím. Na buňce bude umístěn digitální displej z váhy, tak, aby každý občan měl možnost zkontrolovat, jaké množství odpadů do sběrného dvora přivezl či přinesl. Celý areál sběrného dvora je oplocen kombinací betonového a plechového plotu s ostnatým drátem, osvětlen a vybaven nejmodernějším elektronickým zabezpečovacím systémem včetně kamer, které jsou schopny detailně identifikovat každou „nežádoucí“ návštěvu. elektronický zabezpečovací systém je napojen přímo na Policii ČR , obvodní oddělení Dobřany. Sběrný dvůr je tak velmi výrazně zabezpečen proti jakémukoli vniknutí ze strany nepovolaných osob!

Celkové uznatelné náklady projektu vlastní stavby nového sběrného dvora v Dobřanech jsou 13,45 milionu Kč a Evropská unie spolu se Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu životní prostředí přispěla na projekt 90% těchto prostředků, konkrétně 12, 11 milióny Kč. Zbylých 1,34 milionu Kč nákladů vlastní stavby a vybavení sběrného dvora odpadů a kompostárny uhradí město ze svého rozpočtu.

Projekt výstavby nového, moderně vybaveného sběrného dvora odpadů byl připravován na přelomu let 2009 a 2010, žádost o finanční prostředky Evropské unie byla podána v polovině roku 2010 a finanční podpora na projekt z prostředků Evropské unie byla přislíbena na konci roku 2010. Samotná realizace stavby byla zahájena v květnu letošního roku a díky dobré a rychlé práci dodavatelské firmy dokončena již do poloviny října letošního roku. Po vyřízení nezbytných administrativních kroků vedoucích k zajištění provozu sběrného dvora odpadů se předpokládá zprovoznění nového sběrného dvora pro veřejnost od měsíce prosince letošního roku. Provoz stávajícího „starého“ sběrného dvora bude definitivně ukončen do konce letošního roku.

Sběrný dvůr odpadů bude stejně jako stávající sběrný dvůr zcela zdarma pro všechny občany, kteří mají ve městě své trvalé bydliště a kteří uhradili roční místní poplatek za odpady. Stejně tomu tak je u obyvatel obce Vstiš. Ostatní obyvatelé stejně jako podnikatelské subjekty, které mohou sběrný dvůr odpadů využívat budou za uložení odpadů platit dle platného ceníku. Město tak nabídne svým občanům výrazně kvalitnější a komfortnější službu a možnost, jak nakládat s odpady z domácností v souladu se základními zásadami ochrany životního prostředí.

Sběrné dvory odpadů jsou velmi důležitým zařízením pro nakládání s odpady ve městech a obcích. Jejich výhodou je, že díky obsluze jsou odpady odděleně shromažďovány a tříděny a velká většina z nich je pak materiálově využívána. Sběrný dvůr v Dobřanech je tedy celkem patnáctým dokončeným sběrným dvorem podpořeným Operačním programem životní prostředí v Plzeňském kraji. Tento program již podpořil v našem kraji sběrné dvory odpadů ve Stříbře, Plasích, Nepomuku, Líních, ve Zbůchu, Horažďovicích, Horšovském Týně, v Plzni na Doubravce, v Němčovicích, ve Vejprnicích, v Břasích, ve Městě Touškově, v Kolinci a v Sušici. V Plzeňském kraji tak vzniklo v rámci čtyř kol výzvy pro předkládání projektů z tohoto operačního programu v oblasti odpadů patnáct nových sběrných dvorů odpadů v celkové hodnotě přibližně 120 milionů Kč a Evropská unie spolu s Českou republikou na ně přispěla více jak 100 milióny Kč.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.11.2011 07:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka