Domácí péče pro arménské Gyumri

Projekt Domácí péče v arménském městě Gyumri zahajuje v těchto dnech Diecézní charita Plzeň ve spolupráci s pražským humanitárním sdružením Archa.

Jarní servisní akce AUTO CB

Projekt Domácí péče v arménském městě Gyumri zahajuje v těchto dnech Diecézní charita Plzeň ve spolupráci s pražským humanitárním sdružením Archa.
Cílem je v rámci programu „Arménie – země bolesti a naděje“ založit a provozovat službu domácí péče, která poskytne sociální a zdravotně-ošetřovatelskou péči prvním dvěma desítkám starých, zdravotně postižených, nemocných a osamělých lidí. Na tuto službu vyčlení Charita ještě letos z konta Tříkrálové sbírky celkem 180 tisíc korun.
Ke katastrofální sociální situaci v Arménii přispělo nejen politické a ekonomické osamostatňování Arménie po rozpadu Sovětského svazu, ale také ničivé zemětřesení v roce 1988. Jen ve městě Gyumri (bývalý Leninakan) při něm zahynulo na 60 tisíc lidí, asi 50 tisíc obyvatel žije dosud v provizorních podmínkách plechových chatrčí a dodnes se nepodařilo odstranit hospodářské následky. Důsledkem celkové situace je masová emigrace zejména práceschopné mužské populace hlavně do Ruska, ale i dále na západ. Podle monitoringu, který provedla Archa v červnu roku 2002, se v nejtíživější situaci ocitli staří a nemocní lidé. Žijí v nepředstavitelně nuzných podmínkách, většinou bez zdravotní péče, kterou si nemohou dovolit, protože v Arménii si ji hradí pacienti sami. Proto je projekt domácí péče Diecézní charity Plzeň a humanitární organizace Archa soustředěn na tuto sociální skupinu. Cílem je poskytovat potřebným klientům sociální, zdravotně-ošetřovatelskou a eventuálně materiální pomoc například ve formě potravin.
Sociální péče bude zahrnovat pravidelné návštěvy podle potřeby klientů, pomoc při osobní hygieně, zajišťování nákupů, úklidu apod. Zdravotně-ošetřovatelská péče bude podle možností zprostředkována ve spolupráci s dalšími humanitárními organizacemi. Službu budou vykonávat sociální pracovnice, pečovatelka a dobrovolníci. Klíčovým kritériem, podle kterého budou klienti do projektu vybíráni, je jejich zdravotní stav, míra soběstačnosti a sociální situace, v níž žijí.
Projekt je připravován na dobu několika let. V příštím roce je plánováno jak rozšíření počtu klientů, tak intenzivnější zapojování místních partnerů. Úkolem koordinátorů je také prohlubovat spolupráci s tamními úřady a hledat cesty, jak získat další finanční podporu ze strany státních orgánů a mezinárodních fondů. Postupně by tak měla vzniknout struktura tvořená místními lidmi, která bude schopna tuto sociální a zdravotní domácí péči zajišťovat samostatně. S účastí české strany se počítá po tři až čtyři následující roky.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.05.2003 17:37




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka